Обвързващите оферти от кандидатите да придобият активите на чешката компания ЧЕЗ в България са подадени на 21 април в петък.
Продавачът обаче не съобщава колко и кои са претендентите да вземат бизнеса му у нас, осигуряващ приходи от над 1.7 млрд. лв.
Индикативният график за приключване на стартиралата в края на януари 2017 г. процедура за проучване на интереса към електроразпределителната мрежа в Западна България, дружество за търговия с ток, две възобновяеми централи и спряната ТЕЦ „Варна“ е средата на юли.
В най-голямата сделка в частния енергиен сектор в страната участват бизнесмените Пламен и Атанас Бобокови (притежатели на „Приста ойл“), Николай Вълканов (собственик на „Минстрой холдинг“ – държи концесиите за повечето оловно-цинкови находища), Христо Ковачки и собственикът на фирмата за търговия с електроенергия „Фючър Енерджи“ Валентин Христов, съобщава вестник „Капитал“ в понеделник.
Другите двама кандидати са румънската „Електрика“ (Electrica), която е в същия сектор и акционери в нея са международни банки и фондове, и чешката „ЕнергоПро“, която у нас притежава електроразпределителната мрежа в Североизточна България, осем хидроцентрали и търговец на ток.
Опцията за придобиването на ТЕЦ „Варна“ е отделна и по нея има две оферти, твърди вестник „24 часа“.
Според „Капитал“ интересът към затворената въглищна мощност е поскоро заради пристанището й и е проявен от руска страна. Представители на голяма част от кандидатите са потвърдили участието си пред „Капитал“ и са посочили имена на конкуренти.
Сделката не показва силен и качествен интерес, затова продажбата не е сигурна, коментират консултанти. Как ще продължи процедурата ще стане ясно в началото на май, за когато било насрочено заседание на надзорния съвет на ЧЕЗ.
„Минстрой холдинг“ се занимава с различни дейности: добив, строителство, ремонт, изграждане на хотелски комплекси, проекти за възобновяеми енергийни източници. В България холдингът и свързани с него компании държат концесиите за повечето оловноцинкови находища. През миналата година групата купи и две оловноцинкови мини в Македония, в които има намерение да инвестира 20 млн. евро. Няколко месеца покъсно Вълканов придоби ВЕЦ „Жребчево“ чрез новосъздадена компания, в която държи 50% от дяловете. Самият Вълканов е известен с това, че е бивш вицепрезидент на „Мултигруп“.
По информация на „Капитал“ от началото на процедурата братята Бобокови играят в партньорство с турския инженерингов холдинг STFA Yatirim, който изгражда и поддържа енергийна инфраструктура, включително газова и хидроенергийна. Има изпълнени проекти в Либия, Саудитска Арабия, Иран, Тунис, Пакистан, Оман, Катар. Собственици са двама турски бизнесмени, а от 2014-та миноритарен дял от 30% има и базираният в Швейцария фонд Partners Group.
Изданието цитира свои източници, според които Бобокови преговарят с руската банка ВТБ за осигуряване на финансирането за сделката, тъй като приходите на „Приста ойл“ от производството на акумулаторните батерии за автомобили и рафинирането на моторни масла не са достатъчни за осъществяване на сделката.
Според „24 часа“ оферта е подадена и от ТЕЦ „Бобов дол“, която е от групата на Христо Ковачки, притежаващ още няколко въглищни електроцентрали, въгледобивни мини и топлофикации. Бизнесът на Ковачки обаче е утежнен от банкови заеми и Сделката обаче зависи от различни фактори.
На фона на тези оферти не е много сигурно дали ЧЕЗ ще реши все пак да се раздели с активите си в България, тъй като компанията има предварителни условия за финализирането на сделката. Интересно е и защо държавата не предложи да изкупи бизнеса на ЧЕЗ – наскоро бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова коментира, че ГЕРБ нямат подобни манерения.
Сред условията, на които трябва да отговори купувачът са доказана възможност да плати договорената цена, новият собственик да не носи репутационни рискове на ЧЕЗ и да получи лиценз от Комисията за енергийно и водно регулиране за осъществяване на дейност с новите активи. Сред изискванията е и дежурното за антитръстовите изисквания разрешение от Комисията за защита на конкуренцията. ЧЕЗ влезе в българската енергетика, приватизирайки през лятото на 2014-та 67 на сто от електроразпределителните дружества в София, Софияобласт и Плевен срещу 281.5 млн. евро.
Две години покъсно компанията купи и ТЕЦ „Варна“ срещу 206 млн. евро и като част от сделката прие да инвестира и във възобновяеми източници. Отделно чешката компания твърди, че е инвестирала над 1 млрд. лв. в бизнеса си у нас и очевидно, за да се стигне до сделка, ще трябват сериозни суми, каквито цитираните кандидаткупувачи не е ясно откъде ще осигурят.