НАТО

“Възраждащият се НАТО ще затегне хватката си върху Балтийско море, усложнявайки жизненоважния транзитен маршрут на военноморските сили на Владимир Путин в задния двор на Русия“, коментира американското издание „Politico“.

„Срещата на върха на Алианса във Вилнюс тази седмица беше първата среща на Финландия като член на НАТО. В навечерието на срещата на върха Турция се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство – проправяйки пътя за стратегическа промяна в регион, в който някога доминираше Москва.

Швеция и Финландия правят НАТО

много по-съгласувана от географска гледна точка. Балтийско море се превръща в езеро на НАТО, което като цяло е полезно, също и поради нарасналото значение на Арктика“, каза Улрике Франке, старши сътрудник в Европейския съвет за външни отношения, цитиран от изданието.

„НАТО постоянно увеличава контрола си върху Балтийско море, което е ключов морски портал за руския флот, който има бази край Санкт Петербург и в силно милитаризирания ексклав Калининград. По време на Студената война само Дания и Германия в крайния западен край на Балтийско море бяха в Алианса. Присъединяването на Полша към НАТО през 1999 г. и на

трите балтийски републики

през 2004 г. поставя по-голямата част от южния бряг на морето под контрола на алианса.

Финландия и Швеция в НАТО ще затворят примката на морето от север, оставяйки на Русия ограничен достъп. Двете страни се отказаха от дългогодишния си неутралитет, в случая на Швеция датиращ от векове, и през май миналата година подадоха заявление за присъединяване към Алианса след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Това означава значително разширяване на границата на НАТО с Русия, засилване на отбраната в Северна Европа и повишаване на надеждността на възпиращата сила на Алианса“, посочва „Politico“.

„Балтийските държави се притесняваха, че ще бъдат малко изолирани. Човек може да си представи, че Швеция и Финландия нямаше да ги подведат, но достъпът до пристанищата и летищата не беше гарантиран на 100 процента“, казва Камил Гранд, бивш помощник-генерален секретар на НАТО.

Присъединяването на Швеция и Финландия означава и разширяване на присъствието на Алианса в Арктика, който става все по-стратегически както за Русия, така и за Китай.

„Във вторник съюзниците от НАТО се споразумяха да приложат обновени регионални планове за отбрана. Присъствието на Швеция и Финландия като членове ще бъде напълно отразено в плановете, ученията и целите на Алианса“, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция.

Двете скандинавски страни ще помогнат за по-ефективното изпълнение на

„магическото обещание“ на член 5,

според Кристине Берзина, управляващ директор на Геостратегия Север на Германския фонд Маршал.

Добавянето на добре оборудваните шведски и финландски военни сили ще затрудни значително Русия при потенциалното организиране на нападения в региона.

„Трябва да разполагате с достатъчно средства, за да може в случай на кримски или украински сценарий да има реална възможност за защита на територията. При наличието на Финландия и Швеция, както и на

шведския балтийски остров Готланд,

който е толкова близо до Калининград, в случай на много малко вероятна, но възможна агресия от страна на Русия, Русия не може да използва морето за свое стратегическо предимство, както би могла в момента“, коментира Берзина.

„Финландски изтребител, летящ в близост до руската граница, може да събира данни и да комуникира с норвежците. След това могат да поискат повече информация“, казва Шарли Салониус-Пастернак, водещ изследовател във Финландския институт по международни отношения.

Преди членството в НАТО

можехте да го направите технически, но от политическа гледна точка не можехте да планирате да го направите“, допълва той.

Освен с оръжия Швеция и Финландия могат да помогнат на НАТО и с 5G.

Двете скандинавски държави „носят ноу-хау в една важна технология и са надеждни партньори в разгръщането на 5G за военни нужди“.

„Напредналите военни и технологични възможности на двете държави идват от това, че са извън НАТО. Те са добри във всичко, защото са били сами“, посочва Берзина.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук