БАН

Започна срещата на премиера Бойко Борисов и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев с представители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и ръководителите на Българската академия на науките (БАН). Причината е протестът на метеоролозите, които са недоволни от разпределението на парите в Академията, за това, че за тях не се отделят достатъчно средства. От НИМХ дори искат да бъдат изведени от структурата на БАН и Институтът да мине под шапката на Министерството на образованието и науката. Министър Вълчев дори подкрепи подобна идея.

От БАН обаче са против преминаването на целия институт по метеорология – с всички хора и с цялата база, към едно министерство, обяви в интервю за bTV, председателят на Академията акад. Юлиан Ревалски.

„Може да има някаква Национална хидрометеорологична служба към правителството“, уточни той.

Проф. Ревалски призна, че от отпуснатите 15 млн. лв. допълнително за БАН малък процент е отишъл към НИМХ. Причината била критериите, по които се разпределят средствата, които дават приоритет на научната дейност.

„При тях научната дейност е 1/7″, обясни шефът а БАН.

Всъщност именно срещу този начин на разпределение на средствата обаче протестират от НИМХ.

В действителност, спорът между НИМХ и БАН е много по-дълбок“, допълни пред БНР директорът на НИМХ проф. Христо Брънзов.

„Спорът е за тежестта на различните видове научни изследвания и дали трябва предимно в България – една бедна страна – да се развиват фундаментални изследвания, резултата, от които е след десетилетия и както се вижда, дори и да минат десетилетия, този резултат го няма, или трябва да се наблегне върху научно-приложните изследвани, които имат пряко въздействие върху обществото и върху икономиката на страната. Този спор продължава вече много години в БАН. Тази година категорично спорът беше решен в полза на фундаменталните научни изследвания, резултат от които са статии и цитати – 80% тегло. За дейностите, които рядко обслужват държавата и обществото – говоря за научно-приложни дейности – едва 5%. Съотношение 16 към 1“, обяви преди дни шефът на НИМХ проф. Христомир Брънзов.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук