Ново увеличение на таксите предприемат част от банките у нас. Ръстът при някои услуги е повече от двоен. Това се случва на фона на въведените от началото на месеца сметки за основни операции без такси и комисионни, съобщава БНТ.
Използването на банкови услуги отдавна е неразделна част от ежедневието ни – за получаване на възнаграждения, пазаруване, спестявания или изпращане на пари на близки. Заедно с това идват и малките такси, тарифи и комисионни, които могат да ни изненадат неприятно в края на месеца. От миналия месец част от банките в България отново предвиждат увеличение на банковите услуги – най-вече за касовите операции.
Това се случва, след като в последната си работна седмица преди лятната ваканция парламентът прие да не се плащат такси за обслужване и теглене от базова сметка, в която постъпват заплати, пенсии, помощи и социални обезщетения.
Ръстът на таксите не е провокиран от срив в печалбите, категорични са експертите. Печалбата на банките към края на месец юли е рекордните над 2 млрд. лв, а до края на годината може да достигне 3 млрд. лв., каза финансовият консултант Стойне Василев.
Според експерта Деян Василев има натиск към дигитализация на банковите услуги, а стремежът на финансовите институции е към все по-малко използване на човешки ресурс, заради високите заплати, както и на все по-рядкото използване на пари в брой.
През миналата година банките продължиха да увеличават повечето си такси
Откакто лихвите паднаха на нулеви нива, банките започнаха да печелят основно от такси. По официални данни на БНБ банките събират около 100 вида такси.
Средната такса за междубанков превод на хартия е поскъпнала с близо 20% за една година. Скъпи са и касовите услуги, а внасянето на пари на каса също се таксува и възлиза на около 0.20% – 0.30% от сумата.
Тегленето от банкомат също е поскъпнало минимално и към края на 2022 г. възлиза на средно 0.13% от сумата, но не по-малко от 0.30 лв. Същата операция, но от АТМ на друга банка струва 0.18% от сумата, но минимум 1.39 лв., сочат данните на БНБ.
Откриването на разплащателна сметка в офис на банката за година е поскъпнало значително – от средно 2.52 лв. на 3.18 лв., а ако към нея има и дебитна карта – от 1.57 лв. на 2.15 лв.
Печалбите на банките растат главоломно – с 66% повече за първото полугодие
Според данни на българската народна банка, печалбата на банковата система нараства до 1.7 млрд. лева към края на първото полугодие на тази година. Това представлява ръст от 66% или 672 млн. лева спрямо същия период на миналата 2022 година, която вече се считаше за рекордна в печалбите на банките.
В ущърб на гражданите
За съжаление тези неприлично големи печалби на банките са за сметка на българските граждани, които са принудени да плащат и получават всичко през тях. За целта им се взимат огромни такси, каквито няма в еврозоната. А това се случва под одобрителния поглед на БНБ.
Още икономически новини – четете тук