“Барклис“

Британската банка „Барклис“ води преговори с регулатора в Ирландия за разширяване на предлаганите услуги в Дъблин. Това е част от плана на институцията да си запази достъпа до европейските пазари, тъй като засега не е ясно дали Великобритания ще остане част от Митническия съюзи и респективно – дали ще има сделка за финансовия сектор.

В изпълнение на този план, главният изпълнителен дирекрор на кредитора Джеф Стали и председателя на ирландския клон Хелън Кийлън, са се срещнали с министър-председателя на Ирландия Лео Варадкар в понеделник, се казва в прессъобщение, разпространено в понеделник.

В него се казва, че „Барклис“ запазва увереност, че „дълбоката взаимосвързаност между Великобритания и ЕС ще се съхрани и след Брекзит“, но въпреки това, за банката е важно да сведе до минимум неудобствата за клиентите си.

„При липсата на сигурност около съдържанието на споразумението и кога ще бъде подписано то, ние възнамеряваме да предприемем необходимите стъпки, за да си осигурим достъп до пазара“, се казва още в съобщението. Ирландския клон на кредитора има лиценз за работа в ЕС и ще представлява естествената база за работата му в Блока след Брекзит. „Ангажираме се да разширим предлагените услуги и да получим необходимите разрешения“, уточняват още от банката.

Малко повече от година след като Великобритания гласува да напусне ЕС, най-големите банки, започнаха да местят централите си за инвестиционно банкиране от Острова към вече съществувалите си офиси в ЕС, страхувайки се от „твърд“ Брекзит, който ще сложи край на достъпа им до европейските пазари след края на март 2019-та.

Централната банкя „Банк ъф Ингланд“ (Bank of England) поиска от международните финансови институции, работещи на територията на страната, да представят негативните си прогнози (worst-case) за Брекзит. Крайният срок изтича днес. Иначе казано, банките трябва да отговорят на въпроса какво ще правят, ако загубят „паспортните права“ за предоставяне на услуги в ЕС.

Според предварителната информация кредиторите, инвеститорите и застрахователните компании, искат да се договори преходен париод, който да продължи поне няколко години, за да могат да преместят операциите си и да преподпишат договорите си. За съжаление, до този момент няма индикация, че преговаращяите за Брекзит отчитат тази необходимост.

Повечето топбанкери от Острова коментират, че дебатите за напускенето на ЕС трябва да започнат по същество и че „часовникът тиктака“.

„Едно възможно най-бързо споразумение за преходен период, е най-важното нещо за финансовия сектор“, каза миналата седмица председателят на борда на директорите на „Барклис“ Джон Макфарлан в интервю пред „Блумбърг“. „Това е темата, по която трябва да упражним най-голям политически натиск“, добави той.

Ирландия  се опитва да привлече базираните във Великобритания банки с ниските си данъци, с това че английският е официален език в страната, че има сходно законодателство и не на последно място – че страната е част от ЕС и банките ще могат да предлагат услуги на територията на общността.

Въпреки това, като че ли Франкфурт ще бъде големият печеливш от Брекзит: „Срандард Чартетд“ (Standard Chartered), „Номура Ходинг“ (Nomura Holdings), „Мицуши Файненшъл Груп“ (Sumitomo Mitsui Financial Group) и „Дайва Секюритиз Груп“ (Daiwa Securities Group) заявиха преди няколко седмици, че ще преместят европейските си централи в баварската столица. Подобно решение се обсъжда от още три големи инвестиционни банки“ „Ситигруп“ (Citigroup), „Голдмън Сакс“ (Goldman Sachs Group) и „Морган Стенли“ (Morgan Stanley).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук