Шампионът на Испания и Европа Реал (Мадрид) вече е на цели 10 точки зад лидера Барселона, след като белите завършиха 0:0 в столичното дерби с Атлетико Мадрид, играно на „Wanda Metropolitano“. Срещата ще се запомни с много дискусионни положения в двете наказателни полета, като определено повечето от тях бяха пред вратата на Ян Облак.

Атлетико Мадрид Реал Мадрид

Нямаше изненади в стартовите състави за дербито на двамата треньори. Диего Симеоне заложи на 4-4-2, избирайки Анхел Корея за партньор на Антоан Гризман. Люка Ернандес зае мястото на Филипе Луиш. Даниел Карвахал се завърна с титулярно място след повече от месец и половина извън терените. Карим Бензема и Кристиано Роналдо поведоха бялата атака, подкрепяни от Иско.

Първият шанс в двубоя се откри в третата минута и той беше наистина опасен. Защитата на лос меренгес се пропука, Рафаел Варан подаде към Анхелито Корея, който изскочи сам срещу Кико Касийя, но трепна и от десет метра насочи неточно.

Топката премина встрани от лявата греда на вратаря. Това беше огромен пропуск на аржентинеца след подаръка на Варан. В 12-ата Кристиано Роналдо получи отляво, продължи към Иско, чието остро центриране остана без адресат. В 15-ата Саул центрира отляво, Коке опита атрактивно насочване с пета, но беше блокиран.

В 19-ата реферът Фернандес Борбалан отсъди нарушение срещу Бензема. След съдийския сигнал Корея умишлено изрита топката и нацели главата на падналия нападател. Арбитърът остави действието без последствия. Именно Корея беше най-активният от състава на домакините. В 23-ата той проби мощно до аутлинията, но спечели само корнер. След неговото изпълнение скочи на най-точното място, ала не уцели добре топката.

В последния четвърт час на полувремето гостите от „Сантиаго Бернабеу“ натиснаха и създадоха много добри голови ситуации. В 31-ата Марсело получи брилянтна топка за центриране с външен фалц – прати я на крака на Стефан Савич. Минута по-късно Тони Кроос и Роналдо направиха двойно подаване в наказателното поле, германецът се сдоби с шанс сам срещу вратаря и стреля на сантиметри от дясната греда в аут. В 34-ата Кристиано шутира от далечен фал, Ян Облак плонжира и изби в корнер.

Две минути по-късно лос бланкос стигнаха до брилянтен голов шанс. Марсело центрира към далечната греда, там Каземиро свали с глава към близкия Серхио Рамос, който от пет метра насочи с глава встрани от гредата в аут. Повторенията показаха, че капитанът отнася ритник в лицето от Люка Ернандес.

Потърпевшият остана на тревата с течаща кръв от носа. Специалистите се запитаха дали това не е дузпа, но Борбалан беше решил друго. Съдийският анализатор на Marca Андухар Оливер смята, че не трябва да има дузпа, тъй като ритникът е „неволен“. В 45-ата отново Марсело получи шанс за центриране отляво. Бразилският национал прати ниска и остра топка, която попадна в краката на червено-белите защитници.

Окървавеният Рамос не излезе за второто полувреме, а в игра се появи Начо Фернандес. Малко след началото на частта Диего Симеоне направи нападателна смяна: извади Томас Тейе и пусна Яник Ферейра Караско. В 56-ата Саул шутира мощно от 20 метра и прати топката на няколко метра от сглобката в аут.

В 58-ата Реал отново поиска дузпа. Марсело центрира, Хуанфран вдигна ръката си, но топката първо се удари в неговия хълбок, което намали тежестта на претенциите за наказателен удар. В 62-ата Анхел Корея опита интересен пас на празнo пространство, който остана неразгадан.

В средата на второто полувреме статистиката отчете почти 60% владение на топката от страна на гостуващия тим. В 75-ата Роналдо получи топката от Лука Модрич, овладя на дъгата на наказателното поле, ала ударът никак не му се получи. В 77-ата терена напуснаха трима нападатели – Бензема, Гризман и Корея. В игра се появиха Марко Асенсио, Фернандо Торес и Кевин Гамейро.

В 78-ата Гамейро получи кълбото леко встрани от вратата, стражът беше преодолян, но Варан изби от голлинията. При последвалия корнер Коке шутира силно, а топката се удари в прибраната ръка на Кристиано.

Претенциите на домакините за дузпа не бяха достатъчно основателни. В 81-ата Роналдо шутира от пряк свободен удар, който беше по-подходящ за центриране. Облак внимаваше и изби в ъглов.

При корнера в 83-ата португалецът опита атрактивен удар с пета на първа греда. Топката беше отбита и попадна отново у Роналдо, който шутира в ръката на Диего Годин. Исканията за дузпа отново не бяха уважени от съдията, както и две минути по-късно. Тогава, в 85-ата, топката тупна върху ръката на Хуанфран при въздушен дуел с Роналдо.

В 86-ата Кроос шутира силно, словенският страж не се намеси добре и мъничко не достигна на Кристиано да се добере до топката в непосредствена близост. В 89-ата лос бланкос организираха великолепна контра. Марсело асистира към Кристиано вдясно. Португалецът вложи цялата си мощ в изстрела, но в последния миг Люка Ернандес скочи на шпагат и блокира.

В крайна сметка първото дерби на „Wanda Metropolitano“ завърши без победител и без голове, но остави много спорове. Големият печеливш от сблъсъка е водачът Барселона, който вече има двуцифрен аванс пред мадридските си преследвачи.

Класиране Ла Лига

Наставникът на Реал (Мадрид) Зинедин Зидан не се зарадва на нулевото равенство с Атлетико в столичното дерби, но остава оптимист за шансовете на белите да триумфират с титлата. Все пак, Зизу призна, че изоставането от 10 точки спрямо Барселона е сериозно, но се надява каталунците също да започнат да бъркат.

Зинедин Зидан

“Липсваше ни само това да отбележим гол. Не мисля, че мога да упрекна някого от играчите. Като цяло се представихме добре. Жалко за футболистите, защото заслужаваха повече от този мач. Оставаме позитивно настроени, головете скоро ще дойдат”, сподели Зидан.

“Не мисля, че борбата за титлата е решена. Остават още много мачове, в които ще бъдат разиграни голям брой точки. Ситуацията може да се промени. Барселона няма да побеждава винаги и ние ще имаме своя шанс.

Ние ще продължим да се бори и да се надяваме, че ще заличим изоставането си. Разбира се, че ще е трудно, защото вече допуснахме доста грешки, но съперниците ни също ще губят точки”, каза още френският специалист.

Диего Симеоне

Старши треньорът на Атлетико (Мадрид) Диего Симеоне се застъпи за нападателя Антоан Гризман, който откровено разочарова в последните мачове и вече няма гол за тима в продължение на 723 минути. При смяната си в дербито срещу Реал (Мадрид) французинът дори беше освиркан от феновете.

“В моя дом са ме учили, че членовете на едно семейство се обичат и подкрепят един друг до смъртта си. Гризман е част от нашето семейство”, разпалено заяви Симеоне.

“Изправихме се срещу най-добрия отбор в света. Реал разполага с футболисти, които много добре владеят топката. Мачът се разви така, както очаквахме. Разбира се, можехме и да загубим”, добави аржентинецът.