Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди руския си колега Владимир Путин за твърд отговор на САЩ при евентуално нахлуване в Украйна, а лидерът на Кремъл заяви, че антимосковските санкции биха били „колосална грешка“.
След 50-минутен телефонен разговор – вторият между двамата лидери в рамките на малко повече от три седмици – двамата президенти изразиха подкрепа за по-нататъшна дипломация по напрегнатото противопоставяне между Русия и подкрепяната от Запада Украйна.
Според Дмитрий Песков разговорът е бил иницииран от руската страна. Според него става дума за обикновен разговор по телефона без публична част.
Двамата държавни глави са обсъдили въпросите, които бяха повдигнати по време на последната видеоконференция, както и темата за гаранциите за сигурност между Русия и САЩ. Целта на разговора е била „да се постигне компромис, като се вземат предвид принципните позиции на всяка от двете страни“, обясниха от Кремъл.
Байдън поиска от Путин намаляване на напрежението около Украйна
Путин е останал „доволен“ като цяло от разговорите, заяви пред репортери съветникът по външна политика Юрий Ушаков. Високопоставен американски служител, който говори при условие за анонимност, заяви, че тонът „е бил сериозен и съдържателен“.
Байдън „даде ясно да се разбере, че Съединените щати и техните съюзници и партньори ще отговорят решително, ако Русия нахлуе в Украйна“, гласи изявление на прессекретаря на Белия дом Джен Псаки.
Ушаков, позовавайки се на многократните заплахи на Вашингтон за икономически санкции в отговор на нападение в Украйна, заяви, че това би било „колосална грешка”. Ушаков каза също, че Русия ще търси „конкретен резултат“ в преговорите през януари в Женева, докато Белият дом заяви, че очаква действия – деескалация на масивното военно присъствие на Русия по украинската граница.
„Президентът Байдън повтори, че съществен напредък в тези диалози може да има само в среда на деескалация, а не на ескалация“, каза Псаки.
Вашингтон и европейските му съюзници обвиняват Русия, че заплашва бившата съветска територия Украйна с нова инвазия. Около 100 000 руски военнослужещи са съсредоточени близо до границата на страната. Путин вече завзе полуостров Крим през 2014 г. и е обвиняван в разпалване на проруската сепаратистка война, избухнала същата година в източната част на страната.
Москва описва присъствието на войски като защита срещу разширяването на НАТО, въпреки че на Украйна не е предлагано членство във военния алианс.
По-рано този месец руснаците отправиха широк набор от искания, включително гаранции, че НАТО няма да се разширява, и забрана за изграждане на нови военни бази на САЩ в бившите територии на Съветския съюз.
Съединените щати отхвърлят „червените линии” на Москва, като го определят като опит на Русия да диктува бъдещето на независими държави.
В съобщение, разпространено след разговора, Кремъл подчерта, че Байдън е казал на Путин, че американски нападателни оръжия няма да бъдат разположени в Украйна. Белият дом обаче заяви, че Байдън само е потвърдил съществуващата политика.
„Президентът Байдън ясно заяви, че САЩ продължават да предоставят отбранителна помощ за сигурността на Украйна и не разполагат там нападателни ударни оръжия. Това не е нов ангажимент“, заяви за АФП американски служител.
Официалните представители на САЩ повториха предупрежденията за строги икономически санкции, подкрепени както от Вашингтон, така и от столиците на ЕС, ако Русия нападне Украйна.
Байдън „очерта два пътя“, заяви високопоставен служител на американската администрацията. „Единият е пътят на дипломацията…, а другият път е по-фокусиран върху възпирането, включително и върху сериозните санкции“.
ООН приветства разговора между Путин и Байдън
ООН приветства диалога между държавите членки, заяви пред медиите помощник-говорителката на генералния секретар на ООН Флоранс Сото Ниньо, коментирайки дискусията по телефона между президентите на Русия и САЩ.
„Винаги приветстваме диалога между държавите – членки на ООН“, каза Сото Ниньо.
Припомняме, че двамата президенти разговаряха по видеовръзка в продължение на около два часа на 7 декември. Байдън изрази загриженост относно напрежението между Русия и Украйна. От своя страна Путин обърна внимание на неспазването от страна на Киев на споразуменията от Минск и очерта червени линии – разширяването на НАТО на изток и разполагането на нападателни оръжия на украинска територия и в съседните на Русия държави.
Десет дни по-късно Москва публикува проектодоговори със САЩ и споразумение с държавите – членки на НАТО, които включваха, наред с другото, разпоредби за взаимни гаранции за сигурност в Европа, неразполагане на ракети със среден и по-малък обсег в обсега на другата страна и отказ от по-нататъшно разширяване на Северноатлантическия алианс, включително към бившите съветски републики.
На 10 януари ще се проведат преговори със САЩ относно гаранциите за сигурност, на 12 януари – консултации на Русия с НАТО, а за 13 януари е насрочена среща между Москва и ОССЕ.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини