Байерн (Мюнхен) трябваше да премине през рулетката на дузпите, за да се справи с коварния РБ (Лайпциг) в двубой от втория кръг на турнира за Купата на Германия. След 120 минути битка на „Ред Бул Арена“ и резултат 1:1 се стигна до изпълнения от бялата точка, където тимът на Юп Хайнкес беше безпогрешен – пет от пет. В същото време Тимо Вернер пропусна последния изстрел за домакините.

РБ (Лайпциг) Байерн (Мюнхен)

В редовното време Емил Форшберг вкара за домакините от много спорна дузпа в 68-ата минута, но след само пет Тиаго Алкантара изравни. От 53-ата минута мюнхенци бяха с човек повече след втори жълт картон на Наби Кейта.

Срещата ще се запомни и с доста дискусионни отсъждания на реферите. В 35-ата минута Артуро Видал фаулира Форшберг и Феликс Цвайер посочи бялата точка, но след консултация с единия от асистентите си отмени решението си и даде пряк-свободен удар на границата на наказателното поле. Повторенията показаха, че нарушението наистина е извършено извън полето.

Важно е да се отбележи, че на този етап от турнира не се използва системата за видео повторения, от която се възползват съдиите. Това може би беше причината да се отсъди наказателен удар за Разенбалшпорт по-късно в срещата. Цялото това напрежение доведе и до опит за сбиване между Хумелс и спортния директор на РБ Ралф Рангник на почивката.

В състава на гостите Тиаго Алкантара зае мястото на контузения Томас Мюлер, а Ариен Робен и Кингсли Коман трябваше да пробиват по крилата. Изненадата при червените бикове беше свързана с Тимо Вернер, който беше оставен на пейката. Титуляр обаче беше намиращият се в много силна форма Жан-Кевин Огюстен.

Срещата започна открито с атаки и пред двете врати и до петата минутата вече имаше по едно опасно положение след преки-свободни удари.

Само късметът спаси домакините от Лайпциг три минути по-късно, когато Роберт Левандовски се измъкна от защитата и пусна остър пас успоредно на голлинията, а там Бернардо за малко да си вкара автогол.

В 25-ата минута Свен Улрайх спаси сигурен гол, след като отблизо парира изстрел на Форшберг. След още три минути вратарят на Байерн отново беше последната преграда, след като Огюстен майсторски се измъкна от Матс Хумелс, но пък и шутът му не беше на ниво.

Домакините продължиха да са по-опасни и в 35-ата минута се стигна при ситуацията, при която беше отменена първоначално отсъдената дузпа в тяхна полза. От последвалото изпълнение на нарушението ударът на Форшберг „облиза“ напречната греда.

Баварците напомниха за нападателната си мощ чак в последните секунди на полувремето, когато Корентен Толисо стреля в долния ъгъл, но не затрудни Петер Гулачи. Това обаче беше едва първият им изстрел в очертанията на вратата. Втората част започна със „златен“ шанс пред Коман, който обаче шутира над гредата.

В 51-ата минута тимът на РБ отново поиска дузпа за нарушение на Жером Боатенг срещу Огюстен, но арбитърът не мислеше така. След само две минути Кейта изпусна Левандовски в центъра и реши да го хване за фланелката, заради което получи втори жълт картон. Веднага след това нападателят на Байерн стреля опасно с глава, но в аут.

Изгонването на Кейта улесни гостите и в 60-ата минута Коман пак беше близо до попадението, но стражът изби. След още шест Левандовски направи още един сериозен пропуск.

Така се стигна до 68-ата минута, когато Юсуф Поулсен падна на земята след предполагаемо единоборство с Жером Боатенг и Феликс Цвайер пак наду свирката за дузпа. Видяното на повторенията обаче трудно може да убеди, че това беше 100-процентов наказателен удар, още повече че това се случи на границата на наказателното поле.

В крайна сметка Форшберг беше точен и червените бикове излязоха напред в резултата. Авансът им обаче се задържа само пет минути, след като Тиаго Алкантара засече точно подаване на Боатенг и изравни.

До края на редовното време се играеше само в половината на Лайпциг, като домакините не минаха центъра. Най-опасното положение обаче дойде чак в 90-ата минута, когато Хавиер Мартинес отклони с глава и кълбото мина на косъм от гредата. В добавеното време и Лева стреля веднъж, но и този път без резултат.

В продълженията картината не се промени, като домакините се бранеха в две линии от по четирима и само Вернер напред, а Юп Хайнкес постави Кимих в предни позиции. Точно германският национал и Левандовски като по чудо не успяха да вкарат в рамките на секунда в 100-ата минута, но основната причина бяха намесите на вратаря Гулачи.

В 104-ата гредата спаси унгареца след удар с глава на дебютанта Куаси Врийт – появил се на терена заради новото правило в турнира, според което тимовете могат да правят общо четири смени, но само ако има продълженията.

Секунди по-късно Гулачи отчая Левандовски за пореден път с нов отличен рефлекс. В продълженията Алкантара изрита в лицето играч на домакините, но получи само жълт картон, което още повече ядоса местните запалянковци.

При дузпите гостите не сгрешиха нито веднъж, а Улрайх успя да хване изстрела на Вернер в петото завъртане, с което и донесе победата на Байерн.  Шоуто между двата тима обаче продължава в събота, когато те ще се срещнат на „Алианц Арена“ в битка от Бундеслигата.

За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.