Европейската комисия каза на Италия да „преразгледа” бюджета си за догодина – безпрецедентна мярка по отношение на държава членка на Европейския съюз.
Комисията е разтревожена от влиянието на по-високите разходи върху иначе високите нива на дълга в третата най-голяма икономика в Евросъюза.
Популистките партии в италианското правителство обаче смята да изпълни предизборните си обещания да увеличи доходите на гражданите, включително да се увеличи минималният доход за безработните.
Страната сега има три седмици да представи нов бюджет пред Брюксел.
ЕК заяви, че първият проектобюджет представлява „особено сериозно несъответствие с препоръките на Комисията”.
Вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис каза:
„Днес за първи път Комисията е принудена да поиска от страна от еврозоната да преразгледа проектобюджета си“, изтъкна Домбровскис, цитиран от „Ройтерс”.
Според него обаче „няма алтернатива, освен да се поиска това от италианското правителство“.
В социалните мрежи вицепремиерът на Италия Луиджи ди Майо написа:
„Не съм изненадан: това е първият италиански бюджет, съставен в Рим, а не в Брюксел.”
Неговият колега – вицепремиерът Матео Салвини добави:
„Това не променя нищо. Те не атакуват толкова правителството, колкото хората. Това ще ядоса италианците още повече.”
ЗАЩО ИТАЛИЯ ИСКА ДА ХАРЧИ ПОВЕЧЕ?
Новото правителство обеща да сложи край на бедността и да намали безработните. Освен това популисткото правителство иска да намали данъците и да не променя пенсионната възраст – също обещания от изборите през март.
Дръзкият министър-председател Джузепе Конте настоя преди това, че бюджетният дефицит няма да нахвърли 2,4% от БВП, въпреки че прогнозата на предишното правителство беше три пъти по-голяма.
Новият кабинет твърди, че обслужването на италианския дълг, който е 131% от БВП – вторият по големина след гръцкия – ще навреди на италианците, които все още не са се възстановили от десетгодишната финансова криза.
Икономиката на страната все още е по-малка, отколкото беше през 2008г. Управляващата коалиция „Лига”- „Пет звезди” обаче гледа по-оптимистично на нещата и твърди, че ако се увеличат разходите в бюджета, икономиката ще се засили.
ИТАЛИЯ НЯМА ДА СЕ ОТКАЖЕ
Италия се подготвя за сблъсък с ЕС. Спорът може да въведе еврозоната в неизследвани води. Властите в Брюксел имат право да отхвърлят бюджета на страната и да поиска нови предложения, както и да наложат глоба, ако исканията бъдат игнорирани.
Това е първият път, в който Италия се отдалечава много от европейския път, а сега ЕС трябва да прецени какви мерки да предприеме, за да покаже и на останалите държави от еврозоната, че не могат да нарушават правилата, в момент, в който енергията на европейските институции е погълната от Брекзит.
Италианското правителство обаче настоява, че мерките са необходими за възстановяване растежа на икономиката и изглежда, че няма намерение да отстъпи от това.
КОЛКО Е ГОЛЯМ ДЪЛГЪТ НА ИТАЛИЯ
Финансовият министър на Италия, както и международните анализатори, се надяват, че страната ще запази дефицита си под 2% от БВП – и дори по-нисък от 1,6%.
Дългът на Италия е изключително притеснителен за еврозоната.
„За първи от Комисията е задължена да поиска от страна от еврозоната да преразгледа своя проектобюджет, но не виждаме друга алтернатива, освен да поискаме от италианските власти да го направят”, каза Домбровскис.
И добави:
„Нарушаването на правилата може да изглежда примамливо на пръв поглед – да е признак за свобода. Примамливо е да се пробва да увеличат дълга си още повече. Но в един момент този дълг ще стане толкова голям, толкова тежък, че изобщо няма да бъдете свободни. ”
След като Италия обяви проектобюджетът си миналия месец, последваха седмици на пазарни сътресения.
Преди Комисията да го отхвърли, европейските акции паднаха до най-ниските си нива от почти две години.