Цените на петрола претърпяха исторически срив в края на вчерашния ден, след като Саудитска Арабия започна ценова война срещу Русия.
Цените на петрола в САЩ се сринаха с 27% до 30 долара за барел, а търговците в Саудитска Арабия полагат усилия да не пренатоварват пазара в опит да възвърнат пазарния си дял.
Цената на нефта Brent, който е глобалният показател, също се понижи с 22% до 35 долара за барел. Така цените на петрола отбелязват исторически спад, като цената му не е била по-ниска от 1991 г. насам.
Сътресенията настъпват след отказа на Русия да намали производството на петрол заедно с ОПЕК с цел да се стабилизира цената на горивото. ОПЕК и други производители искаха да наложат ограниченията върху производството, за да стабилизират падащите цени в резултат на последиците от епидемията на новия коронавирус.
Заради това Саудитска Арабия предприе мерки през уикенда, които увеличиха напрежението. Саудитска Арабия намали официалните си продажни цени за април с 6 до 8 долара, според анализаторите, в опит да възвърне пазарния си дял и да окаже натиск върху Русия.
„Явно е, че Саудитска Арабия се бори за пазарен дял“, казва Мат Смит, директор на стоковите изследвания в ClipperData. „Саудитската страна запретва ръкави за ценова война.“
Най-големият еднодневен спад на цените на петрола в САЩ през този век настъпи през септември 2001 г., когато те спаднаха с 15%, според статистиката на Refinitiv, която излиза от 2000 г.
Анализаторите заявиха, че отказът на Русия да намали производството се оказа шамар за американските производители на шистов нефт, много от които се нуждаят от по-високи цени на петрола, за да оцелеят.
„Русия намекна, че истинската цел са американските производители на шистов петрол. „, написаха аналитици на енергийната консултантска фирма FGE на клиентите си в неделя. „Подобна атака може да бъде обречена на провал, освен ако цените не останат ниски за дълго време.“
Нефтената катастрофа 2014-2016 доведе до фалита на десетки нефтени и газови компании и стотици хиляди съкращения. От този период обаче американската шистова индустрия се засили.
„Опасностите от играта на британска компания с Владимир Путин бяха доказани по драматичен начин“, пише Хелима Крофт, ръководител на глобалната стокова стратегия в RBC Capital Market, „Трудно е да се види как отношенията лесно могат да бъдат върнати до предишната им стабилност.“