Белгия - Канада
Снимка: БТА

Бронзовият медалист от преди четири години Белгия стартира с победа участието си на Световното първенство по футбол в Катар. Тимът надделя над Канада с 1:0 в двубой от първия кръг в група „F“.

Миши Батшуай реализира единственото попадение в срещата минута преди края на първото полувреме, а канадците изпуснаха дузпа чрез Алфонсо Дейвид в началото на мача.

За Канада това е първо участие на Световно първенство от далечната 1986 година. Отборът, която ще бъде домакин на турнира през 2026 година заедно със САЩ и Мексико, все още чака първия си гол в историята на шампионат на планетата, въпреки че доминира в продължение на дълги периоди.

Селекционерът на Белгия Роберто Мартинес избра Миши Батшуай да води атаката в отсъствието на контузения Ромелу Лукаку, докато Еден Азар също започна двубоя на стадион „Ахмад бин Али“ в Ал Раян.

Канадецът Алфонсо Дейвис пропусна дузпа в 11-ата минута, която беше отсъдена заради игра с ръка в полето на Яник Караско. Наказателният удар беше потвърден след намеса на системата за видеоповторение ВАР, а ударът от бялата точка на Дейвис беше спасен майсторски от Тибо Куртоа.

Канадците могат да съжаляват, че не откриха резултата, след като пропиляха още няколко възможности в началото на мача.

В 39-ата минута Канада претендираше за втора дузпа, след като Ричи Ларея беше съборен в наказателното поле, но този път след консултация с ВАР главният съдия не отсъди такава.

Минута преди края на първата част Белгия откри резултата. Точен беше Миши Батшуай, който получи пас от Тоби Алдервайрелд и се разписа с удар по диагонала.

За Батшуай това е 27-и гол в кариерата за националния отбор.

През втората част белгийците се активизираха и отправиха няколко удара към вратата на съперника, но нов гол така и не беше отбелязан. В 67-ата минута Кевин Де Бройне напредна по десния фланг и подаде към Батшуай, но той не успя да отиграе от изгодна позиция.

Десет минути преди края Кайл Ларин стреля с глава в левия ъгъл, но Тибо Куртоа беше пласиран добре и спаси.

В следващия си мач от шампионата Белгия ще играе с Мароко, а Канада излиза срещу Хърватия.