Световните лидери участват на годишната среща на Г-20. На масата на преговорите стоят много и все важни теми, пише Би Би Си.
Домакин на срещата е президентът на Аржентина Маурицио Марси. Той заяви, че ще се заложи на „диалог, диалог, диалог” и призова за ясни послания, и споделена отговорност.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп вече отказа среща с руския президент Владимир Путин заради Украйна.
Сред темите, които ще бъдат обсъдени са климатичните промени, търговията и убийството на Хашоги.
Държавите от Г-20 съставляват 85% от световната икономическа продукция и 2/3 от световното население.
Мерките за сигурност в Буенос Айрес са изключително засилени, като част от града е абсолютно затворен.
Лидерите бяха посрещнати от протестиращи граждани, недоволни от големия разход, който трябва да направи Аржентина, за да домакинства срещата, в момент, в който страната е изправена пред тежки икономии.
СМУЩЕНИЯ
Срещата на световните лидери на срещата на върха на Г-20 е тест за саудитския принц Мохамед бин Салман. Днес той ще разбере кои са приятелите му.
Той е единственият арабски лидер в Г-20. На фона на останали държавни ръководители, той изглеждаше доста несигурен, дори нервен. С някои от колегите си той размени по една-две думи, но малцина се спряха, за да се здрависат с него.
Тоест, към този момент, срещата на върха не се развива по най-добрия начин за престолонаследника.
КАКВО СТАНА НА ОТКРИВАНЕТО?
Всички лидери бяха повикани на сцената за традиционната „семейна снимка”. Саудитският принц остана в страни от снимката, далеч от турския президент Реджеп Ердоган.
Това е първият основен дипломатически тест за престолонаследника след убийството в Турция на саудитския журналист Джамал Хашоги (който беше ключов критик на правителството). Саудитска Арабия обвини „нелоялни агенти” за инцидента, но засега никой не се връзва на тази теза. По-скоро обвиненията падат върху принца.
След снимката Мохамед бин Салман и Владимир Путин демонстрираха близост. Френският президент Еманюел Макрон проведе 5-минутна среща с престолонаследника, на която държавният глава на Франция е изразил „твърда позиция” относно убийството на Хашоги.
Президентът Тръмп имаше „приятелска среща” с принца, съобщиха саудитските медии. Малко по-късно държавният глава на САЩ каза, че двамата не са „дискутирали” нищо.
Премиерът на Великобритания Тереза Мей също се срещна с престолонаследника на Саудитска Арабия.
Говорител на „Даунинг стрийт” каза, че премиерът „подчертала важността от наказването на виновниците за убийството на Хашоги.”
Мей проведе 15-минутна среща и с президента на Аржентина – Марси, на която са обсъдили търговските отношения между двете страни.
В речта си по време на откриването, Марси призова за консенсус по отношение на устойчивото развитие, осигуряването на повече работни места, качеството на храната, изменението на климата и международната търговия. Той заяви: „Аз съм оптимист”.
КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ В КУЛОАРИТЕ?
Със сигурност ще има много двустранни, тристранни или дори по-големи срещи, въпреки че няма да се състои най-важната. Тръмп отказа да говори с Путин заради задържаните украински кораби и войници.
Говорителят на Путин – Дмитрий Песков каза, че Москва е разочарована от решението на Тръмп.
И добави:
„Така поне президентът ще има няколко свободни часа, през които ще може да проведе други важни разговори.”
Канцлерът на Германия Ангела Меркел обвини изцяло Русия за случилото се в Азовско море и обеща да засегне темата на срещата си с Путин.
Друга важна среща, която всички очакват с нетърпение, е тази между Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин. Двамата ще обсъдят влошените търговски отношения и по-високите мита.
Групата Брикс, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, излезе с изявление, че протекционизмът противоречи на „духа и правилата на Световната търговска организация“.
КАКВО БЕШЕ ПОСТИГНАТО ДОТУК?
В началото на срещата, президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа търговско споразумение с Мексико и Канада, което трябва да замени предишното – НАФТА.
ЩЕ ИМА ЛИ ОБЩА ДЕКЛАРАЦИЯ НА Г-20?
Европейски дипломати каза, че може да има големи трудности при постигането на единодушие и съответно на излизането с обща декларация.
Аржентинските власти са оптимисти, че различията ще бъдат преодолени.
Вероятно „препъни камъка” ще е борбата с климатичните промени.