Това, че най-голямата опозиционна партия в Албания, Демократическата партия на Люлзим Баша, прави всичко възможно, за да попречи на страната да започне преговори с ЕС чрез задълбочаване на вътрешните конфликти, може би е заради интерес на Русия в региона, коментира в. „Билд“ в свое разследване през уикенда.
Най-тиражният германски вестник свързва Баша, канадския лобист и политически стратег Ник Музин и няколко руски компании, свързани с Кремъл, и твърди, че има доказателства за активното им лобиране за блокиране на европейската интеграция на страната.
Документите на Министерството на правосъдието на САЩ показват, че Музин е ангажиран за лобиране от албанската опозиционна партия. Музин не е който и да е. Той е един от най-известните лобисти в Северна Америка, в чийто списък с клиенти влизат бившият президент Джордж Буш, сенаторите Тед Крус и Джон Маккейн, както и Доналд Тръмп.
За тримесечен ангажимент Музин получил 675 000 евро от Демократическата партия на Албания. Таксата и произходът на парите сега повдигат много въпроси за Баша, чийто подпис е на договора. Защото като хонорара са били изброени три пъти по 25 000 долара, а са платени далеч повече.
През юни миналата година поради това плащане прокуратурата в Албания започна производство срещу Баша. Лидерът на опозицията отхвърля подозренията и твърди, че правителството води мръсна кампания срещу него.
Откъде са дошли парите?
Според американските власти най-голямото плащане е извършено от базираната в Единбург компания „Биниат трейд“.
„Следи от „Биниат трейд“ има по целия свят: от Шотландия до Белиз и оттам до Русия“, пише „Билд“. Но формално фирмата няма такива активи, тъй като според Закона на Обединеното кралство, тя има само 100 британски лири начален капитал. В историята участва американското списание „Мадър Джоунс“, което миналата година откри, че зад шотландската офшорна компания стоят влиятелни руски бизнесмени. Един от тях е Евгений Шереметиев, който притежава дялове в няколко руски компании.
„За албанския премиер Еди Рама това е ясен сигнал, че Русия стои зад дейностите на лобиста Музин. Защото Русия няма интерес от приближаването на Албания към ЕС. „
„Съмнителните машинации все пак се оказаха успешни, въпреки че ЕС предупреди опозицията, че бойкотирането на парламента и вътрешнополитическата дестабилизация могат да застрашат пътя на Албания към ЕС“, пише „Билд“.