Биткойнът премина границата от 106 000 долара в неделя вечер, като инвеститорите залагат, че на срещата си по-късно тази седмица Управлението за федерален резерв ще намали отново лихвените проценти, съобщават Ройтерс и Си Ен Би Си.
В ранната търговия тази сутрин все пак биткойнът върна малко от цената си и към 8:30 ч. бълг. време се търгуваше за 105 150 долара. Възходът му спрямо петък обаче е с над 4 на сто.
Етерът също поскъпна с около 4 на сто и докосна границата от 4000 долара.
Общото повишение на цените на криптопазара е в рамките на същите тези 4 на сто, сочат данни на „Койн метрикс“ (Coin Metrics).
Припомняме, че цената на биткойна се повиши с повече от 50% след победата на Доналд Тръмп на изборите на 5 ноември.
Бъдещата администрация на Тръмп се смята за много по-благосклонна към криптовалутите, отколкото тази на Джо Байдън.
Новоизбраният президент на САЩ обмисля създаването на национален запас от цифровата валута, подобно на стратегическия петролен резерв на страната.
По-рано този месец Тръмп назначи предприемача от Силициевата долина Дейвид Сакс за свой цар по въпросите на изкуствения интелект и криптовалутите.
Сакс е бивш изпълнителен директор на PayPal и близък приятел на съветника на Тръмп и мегадонор Илон Мъск.
Тръмп също така заяви, че ще номинира подкрепящия криптовалутите вашингтонски адвокат Пол Аткинс за нов ръководител на регулатора на Уолстрийт – Комисията за ценни книжа и борси (SEC).
Миналия месец сегашният ръководител на SEC Гари Генслър съобщи, че ще подаде оставка в деня на встъпването в длъжност на Тръмп, на 20 януари следващата година.
„Благодаря на президента Байдън, че ми повери тази невероятна отговорност. Комисията по ценните книжа и фондовите борси изпълни нашата мисия и приложи закона без страх и облагодетелстване“, написа Генслър в социалната медия X.
По-рано Тръмп разкри плановете си да уволни Генслер в „първия ден“ на новата си администрация, след като председателят на SEC предприе правни действия срещу фирми за криптовалути, предизвиквайки полемика в някои среди.
Източници: БГНЕС, БТА
Още икономически новини – четете тук