Сенатът подкрепи ветерана-дипломат Уилям Бърнс за шеф на ЦРУ. Бърнс е бивш посланик в Русия и бивш заместник-държавен секретар. Той е първият дипломат от кариерата, който ще ръководи ЦРУ. За да бъде завършена изцяло процедурата по назначаване, то той трябва да положи и клетва.
Бърнс е бил ръководител на дипломатическата мисия в Москва от 2005 до 2008 г. В Държавния департамент той се издигна до ранг на заместник- държавен секретар. Бърнс се пенсионира през 2014 г. след 33 години дипломатическа кариера. До момента той ръководи фондация „Карнеги“.
През 1982 г. става част от редиците на Държавния департамент. Той служи като посланик в Русия по времето на президента Джордж Буш-младши, като е заемал длъжността и в Йордания. По-късно Бърнс е бил и помощник-държавен секретар по политическите въпроси, преди да бъде прехвърлен на поста заместник-държавен секретар през 2011 г.
По-рано по време на изслушването си в Комисията по разузнаване на Сената Бърнс посочи като основен противник Китай. По думите му след като стане шеф на ЦРУ вижда точно Китай като основно предизвикателство.
„Китай ще бъде от ключово значение за националната ни сигурност през следващите десетилетия. Това ще изисква дългосрочна, с ясен поглед, двупартийна стратегия, подкрепена от вътрешно обновяване и солидно разузнаване“, каза Бърнс.
Бърнс каза, че докато в някои области, като неразпространението на ядреното оръжие, Съединените щати могат да си сътрудничат с Пекин, това все пак е „страховит, авторитарен противник“.
Бърнс също подчерта по време на изслушването, че борбата за технологично превъзходство в шпионажа, включително използването на изкуствен интелект, също ще бъде ключова част от неговата мисия.
До номинирането си Бърнс бе президент на Фондация „Карнеги“, водещ мозъчен тръст за външна политика във Вашингтон.