Близките на руските войници, които служат на фронта в украинския град Авдеевка, съобщават за „признаци на умишлено ликвидиране“ на мобилизираните войници по време на боевете в района. Те пишат за това в обръщение до руския президент Владимир Путин, в което го призовават да разгледа ситуацията, съобщава руската медия „Важни истории”.
Авторите на писмото, подписано от повече от 100 души, посочват, че мобилизираните войници, които вече повече от 10 месеца са разположени в окопи на фронтовата линия на разстояние 700 метра от Авдеевка, са под непрекъснат обстрел. В същото време, според роднините на войниците, през ноември командването е издало заповед, че войниците с умерени наранявания ще бъдат изпратени в щурмови части. Съпругата на един от мобилизираните войници разказва пред руската медия, че според заповед от 25 ноември леко и средно ранените войници трябва да бъдат лекувани директно в окопите.
Опити за успех преди края на годината
Съпругата на един военнослужещ, намиращ се на фронта в Авдеевка, коментира пред “Важни истории”, че според нея руските власти се опитват да постигнат военен успех преди ежегодната пресконференция на Владимир Путин “Пряка линия” или поне преди началото на новата година. “Мъжът ми каза, че навсякъде там има трупове, ходят по тях, всичко е покрито с тях”, разказва жената пред руската медия.
Авторите на посланието до Путин отбелязват, че военнослужещите от „щурмовите бригади“ край Авдеевка са на средна възраст над 40 години и повечето от тях не са излизали в отпуск от началото на мобилизацията. В края на ноември британското министерство на отбраната заяви в ежедневния си бюлетин, че настъплението към Авдеевка, започнало на 10 октомври, през ноември е довело до най-големите загуби за Русия в цялата война.
Все повече руски войници искат да дезертират
През последните месеци рязко нарасна броят на молбите на руски войници, воюващи в Украйна, за услуги по организиране на дезертьорство. Така например, докато през лятото организацията „Отиди в гората“, която помага да се избегне участието във войната, е получила 305 такива молби, през есенните месеци броят им е нараснал на 577, съобщава The Moscow Times.
Много малко хора се осмеляват да избягат от военната зона поради големия шанс да бъдат заловени, твърди Сергей Кривенко, директор на правозащитната организация “Гражданин. Армия. Право”. „Военни патрули обикалят територията и залавят бегълците. Обикновено дезертьорите се изпращат в полева бригада и след това обратно на фронта. Често не се стига до съдебен процес“.
Кривенко потвърждава и данните на „Отиди в гората“ за ръста на случаите на дезертьорство, като го обяснява с това, че за изминалата година от началото на мобилизацията войниците вече не таят надежди, че ще се приберат у дома след определен период на служба: „Военнослужещите виждат, че няма ротация, че дори тежко ранените се връщат на фронта след хоспитализация“.
Публикацията на Евгени Журков е поместена в Дойче Веле. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.
Още международни новини – четете тук