Холандската енергийна компания GasTerra BV заяви, че доставките на газ от Русия ще спрат във вторник, след като страната отхвърли новите условия за плащане, наложени от президента Владимир Путин. „Газпром“ също потвърди спирането на доставките.
Датската Orsted A/S заяви, че се готви за намалено количество газ, тъй като компанията, най-известна със своя бизнес с вятърна енергия, също отказа да отстъпи.
Припомняме, че Русия наложи нови условия за плащане на европейски компании, които включват откриване на сметка в рубли в Газпромбанк. Търговците следят отблизо споровете за плащанията, като в резултат на това „Газпром“ вече е спрял доставките за Полша, България и Финландия.
„GasTerra няма да се съобрази с исканията за плащане на „Газпром“, защото това би изложило на риск спазването на санкциите, наложени от ЕС, и защото има твърде много финансови и оперативни рискове, свързани с начина на плащане“, се казва в изявление на уебсайта им.
Европейските нации са разделени по въпроса, как да се справят исканията на Москва и отговориха на предизвикателството по различен начин. Големи купувачи като италианската Eni SpA и германската Uniper SE заявиха, че са намерили решение за плащане и очакват доставките да продължат. Крайният срок за плащане на Orsted е вторник и компанията ще продължи да плаща в евро.
Държавите все още могат да получават руски втечнен природен газ, тъй като исканията на Путин за плащане в рубли покриват само доставките от „Газпром“. Повечето държави твърдят, че могат да се справят без гориво, използвайки алтернативи. Все пак остават притесненията относно потенциалния срив на доставките за следващата зима.
Холандските газови фючърси за следващия месец нараснаха с цели 2,2% след новината за спиране на газовите доставки. По-късно цените останаха непроменени на около 86,9 евро за мегаватчас. Спирането на доставките за GasTerra означава, че около 2 милиарда кубически метра газ няма да бъдат доставени между сега и 1 октомври, когато изтича договорът на компанията с руския енергиен гигант, съобщи холандската фирма. Това е малко над 1% от общите доставки на Русия за Европейския съюз през миналата година.
Невъзможно е обаче, да се предвиди, как загубената доставка на 2 милиарда кубически метра руски газ ще се отрази на ситуацията с търсенето и предлагането, и дали европейският пазар може да поеме тази загуба на доставки без сериозни последствия.
Orsted има дългосрочен договор с „Газпром“ за 20 тераватчаса годишно, или около 1,9 милиарда кубически метра, който изтича в края на десетилетието. Макар че това е само част от вноса на газ в ЕС, той представлява повече от 80% от 24 тераватчаса гориво, което Дания внесе от Москва за същия период.
„Като цяло вносът на газ от Дания представлява сравнително малка част от европейското търсене, така че не би трябвало да е твърде трудно да се намерят алтернативи на пазара“, твърди Стефан Улрих, анализатор в BloombergNEF.
Дания и Холандия разчитат на местно производство на газ, но то намалява от години и не е достатъчно, за да покрие потреблението изцяло.
Текстът е публикуван в „Блумбърг„, преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.