Borisov_B
На снимката: премиерът на България Бойко Борисов

Премиерът Бойко Борисов няма да подаде оставка, въпреки натиска от протестите, започнали срещу високите цени на горивата. Това заяви самият Борисов в ефира на бТВ. От интервюто му се откроиха три основни теми – протестите срещу високите цени на горивата, медийната независимост и възможността за оставка на кабинета.

Според него няма основание за предсрочно освобождаване на властта за трети пореден път.

„Надявам се да спрат протестите, защото цените на горивата падат. Държавата в лицето на правителството няма повече възможности да намали цените, освен ако не намалим акциза, но така ще намалеят и социалните плащания“, коментира Борисов.

По думите му сред участниците в протестите имало и такива, които излизат на улицата срещу заплащане и по партийни подбуди. Борисов заяви, че цените на горивата са паднали средно с 20 стотинки.

Премиерът увери и, че управляващите полагали „огромни усилия” в тази посока, въпреки че цените „не зависят от нас, зависят от пазара“.

ПРОТЕСТЪТ НА МАЙКИТЕ И ОСТАВКАТА НА ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ

Относно продължаващите вече 20 дни протести на майките на деца с увреждания с искане за оставката на вицепремиера Валери Симеонов, Борисов заяви, че тя не стои на дневен ред.

По думите му оставката на Симеонов можели да я поискат само коалиционните му партньори в „Обединени патриоти“ Красимир Каракачанов и Волен Сидеров.

Премиерът за пореден път се извини от името на лидера на НФСБ за думите му, че майките са „кресливи жени” с „уж болни деца”.

„Доста поработихме по закона за хората с увреждания и с едно обидно изказване на Валери Симеонов майките отново се върнаха на улицата. И ми е мъчно, и ме е яд. Не е в моите възможности да прибера майките и децата им от улиците“, допълни премиерът.

На въпрос дали извинението на Симеонов е било искрено, Борисов отговори:

„И той има човек с увреждане в семейството и знам колко тежко и колко трудно го понася. Пак съжалявам и пак се извинявам!“

Той на няколко пъти опита подчертае, че в мандата на третия му кабинет се правят усилия за постепенно увеличаване на доходите на хората, посочвайки като примери заплащането на учителите, полицаите и служителите в затворите, които наричал „галено“ тъмничари.

МЕДИЙНАТА СВОБОДА

Преди два дни, в мониторинговия доклад на ЕК пишеше, че у нас няма медийна свобода.

Президентът Румен Радев също коментира, че професионалните стандарти в медиите са рухнали.

По този повод Борисов каза:

„Вие трябва да излезете и да отговорите кое ви пречи. Ако ние по някакъв начин сме ви повлияли, кажете: „Борисов, правителството – те ни пречат”. Говорете си вие – медиите. Първата част от изказването на президента не е към нас. Тя е към медиите. Имате си представителни органи, съберете се и посочете”.

Борисов категорично не се съгласи с определението „партията-държава” за ГЕРБ, което президентът Радев направи по време на обръщението си навръх 10 ноември.

„Партията-държава е неговата партия, която го издигна за президент. Десетилетия, над 100 и колко години, БСП все я има. ГЕРБ е от 10 години. Каква партия-държава? Да ме критикува колкото иска, в правото си е и да го прави. Но не може, когато говори за партия-държава, да не говори за БСП. 7 млрд. сме разпръснали само за управлението на БСП преди две години.”

И добави:

„Казвате, че на депутата заплатата се вдига с 90 лева. На президента става 11 000 лева, с 4000 повече от моята, която става 7000 лева с над 30 години трудов стаж, иначе е 5000 и нещо“.

„Бедността не е грях, когато вземаш 11 000 лева“, каза още премиерът в отговор на изявлението на държавния глава срещу подготвяните по-високи данъци за стари коли.

И добави:

„Президентът да ме критикува колкото иска. Партията държава е неговата партия“, припомняйки, че по времето на БКП се чакало с години за „Москвич“, ако кандидатът не е част от партийната върхушка.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук