Министър-председателят Бойко Борисов настоя днес да се разсекрети прословутата стенограма за КТБ. На  29 юни 2014 г. при Президента на България Росен Плевнелиев се провеждат консултаци за фалита на Корпоративна търговска банка, както и за ситуацията във финансовия сектор в страната. Именно протоколът от тази среща трябва да придобие публичност, е позицията на премиера. Според Борисов

„… фалитът на банката е тема с изключителен обществен резонанс и публикуването на разговорите, проведени дни след поставянето на КТБ под специален надзор, ще създаде възможност за съставяне на обективно мнение за предприетите от институциите действия и ще отговори на очакванията за прозрачност по отношение на вземането на решения“.

Решението на министър-председателя е в отговор на постъпило писмо от президента Румен Радев, който е изпратил запитване до всички участници във въпросната среща, дали са съгласни стенограмата да стане публична. Самият държавен глава, който на няколко пъти отказа документът да се разсекрети, сега настоява той вече да не е поверителен.  Смяната на президентската позиция стана само дни, след като съдът го задължи да публикува стенограмата.

На 12 май т.г. с решение на Административен съд София-град се отментя отказа на президентския екип на Румен Радев да предостави стенограмата по Закона за достъп до обществената. Делото е образувано по жалба на Атанас Чобанов от „Биволъ”, който в началото на 2017 г. подава искане до президентската администрация за разсекретяване на стенограмата за КТБ. Главният секретар на президента Румен Радев Димитър Стоянов обаче отказва с мотива, че документът представлява „професионална тайна” по Закона за кредитните институции. Според съдия Стефан Станчев от АССГ, отказът е „немотивиран и незаконосъобразен”, тъй-като президентската администрация не може да се обоснове на какво „основание приема, че стенограмата е защитена по закон информация”. Съдът приема още, че  пред присъствалите на консултациите политици, управителят на БНБ Иван Искров не е трябвало да разгласява въпросната  банкова „професионална тайна”, но въпреки това го е направил. От което следва да се приеме, че „професионалната тайна” престава да бъде такава. На въпросните консултации при Росен Плевнелиев на 29 юни 2014 г. на които присъстват председателят на парламента, министър-председателят, министри, лидерите на парламентарни групи и на партиите с депутати в Европейския парламент, управителят и подуправителят на БНБ са „обсъдени опитите за дестабилизация на банковата система на страната”, те обаче са различни от понятието „професионална тайна”, смята съдът. Така, отказът на президентската администрация да предостави стенограмата за КТБ е „неправилен, а това е основание и за отмяната му” се казава още в мотивите на магистратите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук