Министър-председателят на България Бойко Борисов благодари на германския канцлер Ангела Меркел за посещението у нас. На съвместната пресконференция той заяви, че Германия е мотор на Европа и за доброто на всички е колкото може по-бързо да състави правителство. Премиерът благодари за подкрепата особено за газовия хъб „Балкан“, за подкрепата за опазването на границата, за тези 160 млн. евро, които ЕС е отпуснал в Братислава за границата, за полицаите и Фронтекс, които заедно съвместно с нас охраняват шенгенската външна граница на ЕС.
„Най-щастлив съм от това, че ЕС води мирна, добросъседска политика. С нетърпение всички очакваме по-скорошното създаване на правителство в Германия, която е мотор за Европа. За доброто на всички е колкото може по-бързо да има правителство“, коментира Борисов.
„Благодаря за подкрепата за опазването на границата. Благодаря за тези 160 млн. евро, които в Братислава ЕС отпусна за границата. Благодаря и за полицаите и ФРОНТЕКС, които съвместно с нас охраняват Шенгенската външна граница на ЕС. Много разчитам на посещението на холандския премиер Марк Рюте на 6 февруари. Мисля, че по въздух и вода няма никакъв проблем България да влезе в Шенген и сега, и днес. А пък и понеже Холандия най-гласно изрази несъгласието си България и Румъния да са в Шенген, да има възможност неговите експерти да обиколят цялата граница, всички пунктове, където искат“, заяви Бойко Борисов и допълни, че ще им бъде осигурен пълен достъп до където пожелаят да отидат по избор. „След като проведа разговора с него, както Ангела каза, тогава ще водя и разговори с нея“, каза още той.
Във връзка с настояването му в Страсбург за изготвяне на пътна карта за интеграцията на Западните Балкани в ЕС и кои трябва да са основните точки, Борисов коментира: „Неслучайно няколко пъти го повтарям. Те са два такта – единият е чисто политически, в който ЕК, европейските държави работят по затваряне на главите, по процедурата, която има ЕС за приемане на страни членки. Амбициите на елитите на тези балкански държави трябва да бъдат да покриват колкото могат по-бързо критериите. За да покажем на тези народи, че Европа идва, че това не е процес някога, някъде, ще дойде време да станете членове – през европейски фондове, през европейски заеми трябва да строим инфраструктурата, която ще ги приближи максимум до страните в ЕС и ще повиши тяхната конкурентоспособност. Този план канцлерът на Германия го прие и счита, че парите, които ще са необходими в рамките на 10-15 години докато се проектира, строи – никак няма да са накуп и много“, каза още той.
„Финансирането на магистралите, жп линиите и пристанищата е невероятен жест към Балканите, към свързаността, към това да останат и младите хора, да дойдат инвеститори, да се развие туризмът. Движението на стоки и товари не с денонощия, а с часове може да се извършва на Балканите. За един процес финансирането гарантира успеха му. В случая имаме вече сериозно ангажиране на ЕС и в лицето на немския канцлер“, коментира Борисов.
Той заяви, че е много важно и естонското председателство – това, което е направено, да бъде продължено, за да има необходимата приемственост по време на нашето председателство, включително в дигиталната икономика, киберисигурността, общата европейска отбрана.
„Това са все процеси, които са много важни, поставяме си за цел да работим активно по бюджета, разбира се, ако ни стигне времето, селскостопанската политика, която е изключително важна. Заедно с колегите от Австрия, със Себастиан Курц, неговото правителство така да направим, че и темата Западните Балкани да продължи да стои и в следващото време. Най-вече съм щастлив от това, че ЕС води мирна добросъседска политика и ще направим всичко възможно да нормализираме отношенията с големите ни съседи, защото Европа има нужда от мир, спокойствие и тогава тя е най-доброто място за живеене със своя просперите“, каза премиерът на България.