Ботев (Пловдив) разгроми с 4:0 Бейтар (Йерусалим) и се класира за третия квалификационен кръг на Лига Европа, където ще играе срещу португалския Маритимо. Носителите на Купата на България отстраниха силния си съперник с общ резултат 5:1.

Жълто-черните поведоха още в десетата минута на срещата, когато Тодор Неделев центрира топката от ъглов удар, а централният защитник Пламен Димов я засече с глава във вратата на гостите. И след това попадение пловдивчаните продължиха да бъдат по-опасният отбор, но не стигнаха бързо до втори гол, след като Фернандо Виана пропусна от удобно положение.

Гостите от Израел се разиграха след 20-та минута, но стигаха трудно до вратата на домакините си. Йоси Бенаюн стреля неточно в едно от добрите положения за Бейтар, а секунди по-късно Виктор Генев блокира удар на Етей Шехтер. Отговорът на Ботев дойде в 29-та минута, когато Неделев изведе Крум Стоянов сам срещу вратаря Борис Клейман, но той не уцели вратата.

Ботев привидно реши двубоя в своя полза в 32-та минута. Неделев пусна надясно към капитана Лъчезар Балтанов, който центрира топката към наказателното поле. Там тя беше посрещната от Фернандо Виана, който я изпрати в мрежата на гостите със страхотен удар от воле за 2:0. С това общият резултат стана 3:1 в полза на носителя на Kупата на България.

00675220

Бейтар се спаси от трети гол в края на първото полувреме, но две минути след началото на второто Ботев вкара за 3:0. Неделев стреля от неудобна позиция и изненада вратаря на израелците, а топката се удари в гредата и се върна в наказателното поле. Тя попадна в краката на Балтанов, който вкара третия гол за българския отбор.

Ботев продължи да играе далеч по-добре от съперниците си и логично вкара за 4:0 в добавеното време с точен удар на Фелипе Бризола. Секунди по-рано пък Омар Косоко удари греда.

Гостите завършиха мача с човек по-малко, след като Марсел Хайстер беше изгонен в 76-та минута.

След седмица отново в Бургас Ботев се изправя срещу Маритимо, а реваншът е в Португалия на 3 август.

Наставникът на Ботев Николай Киров беше много щастлив от успеха с 4:0 над Бейтар (Йерусалим) и крайното отстраняване на израелския тим във втория кръг на Лига Европа.

IMG_2693-1024x576

“Представянето ни беше на доста добро ниво. Имахме сигурност в защита, а в нападение знаем силните си страни. Можем да бъдем доволни от днешната срещата, надявам се, че и феновете са щастливи. При нас колективът е страхотен много силна единица. Момчетата са задружни и сами казват, че никога досега не са имали такъв колектив. Нашият стил е, че няма как да играем за 0:0 и винаги търсим атаката.

Днес направихме великолепни неща в нападение. Разбира се винаги има какво да се подобрява. Сега най-важно е да възстановим състезателите и да се настроим за шампионатите мачове. Най-важното нещо беше да излезем след почивката и да търсим трети гол, за да си решим мача. Ако продадем Косоко би била голяма загуба, но това е преценка на ръководството. Нека феновете да вярват в нас, защото ще им се отблагодарим с такива мачове. Тепърва ще мислим за Маритимо. Тези мачове ни дават самочувствие и трупаме опит”, каза Киров.

Звездата на Ботев (Пловдив) Тодор Неделев, който се представи много силно при гръмката победа с 4:0 над Бейтар в среща реванш от втория предварителен кръг на Лига Европа, обяви, че канарчетата се опитват да играят като топ отбора на България – Лудогорец.

“Беше много тежко. Първото полувреме отбелязахме два гола и не им дадохме шанс. Знаехме, че имат много добри футболисти в предни позиции. През второто полувреме вкарахме трети, а после и четвърти гол. Радвам се, че постигнахме победа срещу много добър отбор. Радвам се, че имах принос за два от нашите голове, можех и да вкарам”, коментира Неделев, след което продължи:

“Атаката ни е в топ 3 на тези от българското първенство. Лудогорец е топ отборът на България, няма какво да се лъжем. Ние се опитваме да комбинираме като тях и да радваме нашата голяма публика. Феновете ни са най-уникалните в България. Надявам се следващата седмица да напълнят целия “Лазур”. Нищо не знам за Маритимо. Сега трябва да се фокусираме за мача срещу Славия, защото не започнахме добре в първенството. След това ще мислим за Маритимо.

Професионалисти сме и трябва да се пренастройваме от ЛЕ в първенството. Тежко е да играеш през три дни, но трябва да се пренастройваме”, добави халфът на пловдивчани, който си пожела неговият съотборник Косоко да остане в отбора.

“Надявам се Косоко да остане, но всеки футболист иска да се развива. Той е добър и дано остане. Без него атаката на Ботев няма да е същата”, допълни Неделев, който съжали, че Левски е отпаднал от Европа.

“Жалко, че Левски отпадна, все пак е български отбор. Ние гледаме себе си. Преди две години също стигнахме до трети предварителен кръг, сега се надявам да го минем”, завърши Неделев.

Капитанът на Ботев (Пловдив) Лъчезар Балтанов похвали съотборниците си за представянето им в срещата реванш от втория предварителен кръг на Лига Европа срещу Бейтар, която канарчетата спечелиха с внушителното 4:0.

„Заслугата е на колектива, напълно заслужвахме победата. Наистина много добър отбор е Бейтар. Ние много правилно изиграхме мача и отбелязахме четири гола, спокойно можеше да вкараме още толкова. Днес бяхме готови за всяко едно нещо, ние бяхме подготвени, напълно концентрирани, мобилизирани. Във фаза атака правим хубави неща, но понякога прекаляваме с техниката”, каза Балтанов, който игра на инжекции.

„Понаритаха ме наистина, за радост не можаха да уцелят болното ми място. Още малко ми трябва и ще отмине болката“, разясни полузащитникът.