„Всеки ден Лозан Панов. Лозан Панов каза това, Лозан Панов каза онова. Това е най-голямата му грешка – Лозан Панов да си гледа съда. Той е председател на висшите съдии, най-отгоре на всички. Ако ние започнем всеки ден да коментираме делата на съдиите, знаете ли какви декларации ще паднат. Съдиите трябва да си коментират тяхната работа – защо в Германия един го осъдиха на четири години затвор, а друг, за същото тук го оправдаха…”
Така премиерът Бойко Борисов коментира пред Нова тв дискусията около съдебната реформа и обявените идеи от председателя на ВКС Лозан Панов за по-дълбоки промени, засягащи и мястото на прокуратурата.
Позицията на Борисов – кой на какво има право, напомни категоричността, с която правосъдният министър Цецка Цачева предложи на Панов да стане депутат и тогава да има мнение за промените в съдебната властта, коментира престижното правно издание „Де факто”.
Премиерът коментира специално темата има ли и възможни ли са умишлени действия, свързано с инцидента със мерцедеса на НСО на председателя на ВКС Лозан Панов. Панов сигнализира, вкл. на среща с президента, че е имало разхлабени болтове на автомобила, с който е имал пътуване в страната. Прокуратурата направи проверка и съобщи, че няма основания за разследване, защото случаят се дължи на „саморазвили се болтове”.
„Ние имаме много такива случаи и сами си завиваме болтовете на ръка”, разясни премиерът Борисов и препоръча ,който иска да следи с камери в гаража какво става с автомобилите на НСО.
„Пратете един с камера долу, те се смеят. Понеже са ни на по 8-9 години колите, леглата на болтовете се сменят“ . Шофьорите му могли да кажат, че такива случаи имало често. Затова всеки ден шофьорите в НСО били длъжни да подпишат, че лично проверяват болтовете.
„Лозан Панов, пак се движи с държавна кола на съда, ще назначим един човек всяка сутрин да му завива болтовете“, ангажира се Бойко Борисов с доза ирония.
За същностната съдебна реформа премиерът каза, че вече направеното дава резултати. Предишният кабинет на ГЕРБ, коментира той, „ сбъдна мечтата на съдиите за пряк избор на представителите му във ВСС, вече гласуваха онлайн, мажоритарно за всеки, който искаха да ги представлява и резултатът е налице.
Следва парламентът, в квотата си за ВСС от 50%, ще избира членовете с две трети мнозинство. Сиреч, кандидатурите трябва да са безспорни, което гарантира възможно най-добрия ВСС”, подчерта министър-председателят.
„Премиерът не взе отношение по един от най-важните въпроси, свързани с независимостта на „правителството” на съдебната власт – докога политиците ще избират половината ВСС, вместо квотата им да бъде свита поне до една трета. Така, както препоръча Венцианската комисия на СЕ още преди години, каквито са и препоръките на Консултативният съвет на европейските съдии в Становище №10 от 2007 г.”, обръща внимание и припомня „Де факто”.