божие куче

„Божие куче“ така е популярен тибетският мастиф. Преди няколко години китаец плати умопомрачителните 2 милиона долара, за да притежава такова. В момента на продажбата кучето е тежало 90 килограма и е било високо 80 сантиметра.

Терминът мастиф се използва за всички големи породи кучета, използвано е и за това куче, което всъщност е тибетско планинско куче или популярно още като хималайско планинско куче. Произхожда от номадските култури на Тибет, Китай, Индия, Монголия и Непал.

Тези кучета се използвали като пазачи на добитъка, както и на домовете на стопаните си. До средата на ХХ век породата, известна и като Do Khyi, била почти непозната в Европа, а благодарение на европейските животновъди нейните представители не изчезнали.

Има няколко легенди за произхода на мастифа. Една от тях разказва, че те са пристигнали в Централна Азия след вожда на хуните Атила. Според друга,

тибетският мастиф е „Божие куче“,

защото представлява трансформацията на тибетски свещеник в куче.

След грандиозната продажба за два милиона долара, започнали да развъждат тази порода кучета, но те се оказали много скъпи за поддръжка. Тибетският мастиф не е куче за всеки, тъй като социализацията му отнема много време.

В правилните ръце тибетският мастиф осигурява несравнима лоялност, преданост и защита на семейството си. Инстинктите за охрана на породата се засилват през нощта и много кучета от този тип могат да лаят силно и прекомерно през вечерните часове.

Ако отглеждате тибетски мастиф, най-добре е да го държитe на закрито през нощта, за да не притеснявате съседите си. Уверете се, че разполагате с надеждна ограда, за да предпазите кучето си от скитане денем и нощем.

Някои представители на породата тибетски мастиф са агресивни към други кучета и трябва да се държат далеч от чужди кучета. Ако в едно домакинство се отглеждат кучета от противоположния пол, резултатите са по-добри, отколкото, ако се отглеждат две мъжки или две женски кучета.

Обучението трябва да започне в ранна възраст и правилата трябва да се прилагат последователно през целия живот на кучето. Тъй като тибетският мастиф е физически голям и по природа подозрителен към непознати, е жизненоважно всеки собственик на тибетски мастиф да може физически да обуздае кучето си, когато е необходимо, независимо дали на обществени места или у дома.

Дори при интензивна социализация (която е абсолютно задължителна при тази порода) тибетският мастиф може да бъде труден за обучение. Масивни и мощни, защитните инстинкти на породата са толкова засилени, че някои тибетски мастифи невинаги слушат, когато стопаните им казват, че посетителят е позволен, а не натрапник, който трябва да бъде победен.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

2 КОМЕНТАРИ

  1. Защо трябва да се развъждат такива индивиди,било то хора или кучета,както е написано не подлежат надеждно на дресура и социализация?!.Това са зрелищни индивиди на които Не трябва да се обръщат особенни внимания и интереси.Всичкото е ШАШ!!!

  2. Не може всички да бъдем опитомени и послушни и все пак има някой норми на поведение.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук