Бразилия
Снимка: БТА

Бразилия срещу Хърватия е третата четвъртфинална двойка на Световното първенство по футбол в Катар. Националният отбор на Бразилия се справи със съпротивата на Република Корея с 4:1, а по-рано през деня хърватските национали отстраниха Япония след 1:1 в редовното време и 3:1 при дузпите в друг осминафинален двубой.

Отборът на Бразилия се класира за четвъртфиналите на Световно първенство по футбол за осми поредни път след като победи Република Корея с 4:1 на осминафиналите на Мондиал 2022. В спор за класиране на полуфиналите бразилците ще се изправят срещу вицешампиона от предишния шампионат в Русия – Хърватия, а корейците отпаднаха от турнира.

Една от големите звезди на Бразилия Неймар се завърна в игра след контузията, която претърпя в първия мач в Катар. Той бе в титулярния състав и отбеляза 76-ия си гол за националния отбор на родината си, доближавайки се на един от рекорда на легендарния Пеле.

Бразилците изиграха много силно първо полувреме и напълно доминираха до почивката, вкарвайки всичките си четири попадения в мача. Винисиус Жуниор даде преднина на бразилския състав още в седмата минута на двубоя на стадион „974“ в Доха. Той получи топката при пробив на Рафиня и от близко разстояние я прати в горния десен ъгъл на вратата на Република Корея за 1:0.

Бразилците получиха правото да изпълнят дузпа след опасна игра на У-йон Джун в 11-ата минута. Неймар бе точен от бялата точка и покачи на 2:0 в 13-ата минута. Ин-бом Хван завърши обещаваща атака за корейците в 17-ата минута, но не успя да преодолее Алисон.

Бразилия увеличи аванса си в 29-ата минута, когато Тиаго Силва пусна към Ричарлисон, който със страхотен удар направи резултата 3:0. Четвъртият гол във вратата на Република Корея падна седем минути по-късно. В 36-ата Лукас Пакета преодоля Сюн-Гю Ким за 4:0. Стражът на корейския тим обаче се справи отлично при изстрел на Ричарлисон в четвъртата минута на добавеното време на първата част.

През второто полувреме бразилците намалиха оборотите, а в началните моменти след почивката Република Корея можеше да върне едно попадение чрез Хюн-мин Сон. Той оправи добър удар в 48-ата минута, но Алисон внимаваше и спаси. Бразилецът Рафиня пък преодоля няколко бранители в 55-ата минута и стреля към вратата на корейците, но Сюн-Гю Ким отрази удара му. Пак стражът на корейците предотврати попадение на Рафиня седем минути по-късно при нова атака за Бразилия.

Влезлият като резерва Сюн-Хо Пайк намали аванса на бразилците в 76-ата минута. Пайк се разписа след силен удар от дистанция за 1:4.

В последните десетина минути селекционерът на Бразилия Тите смени вратаря Алисон с Вевертон, а Неймар също седна на резервната скамейка.

Мачът между Бразилия и Хърватия ще се проведе на 9 декември от 17 часа. Другите две четвъртфинални двойки са Франция срещу Англия, като този мач ще се играе на 10 декември от 21.00 часа, както и Нидерландия срещу Аржентина, които ще се срещнат на 9 декември от 21.00 часа. Последните четвъртфиналисти ще станат ясни след мачовете Мароко – Испания и Португалия – Швейцария във вторник.