Бразилски учен получи Световната награда за прехрана за принос към отглеждането на растения с по-малко химикали

Бразилска научна работничка, която е против химичните торове и изследва биологични методи за устойчиво селскостопанско производство, получи Световната награда за прехрана (World Food Prize), съобщава АП.

Изследванията на микробиолога Марианжела Унгрия допринесоха за трансформацията на страната ѝ в аграрна сила, за което тя получава 500 000 долара от фондацията World Food Prize в Айова, САЩ.

Унгрия работи в полето на биологичните препарати за семена и почви повече от 40 години и си сътрудничи с фермери в Бразилия, за да приложи своите открития.

„Все още не мога да повярвам. През целия си живот постоянно ми казваха, че пътят ми е погрешен, че са нужни химикали и т.н. А сега получавам най-престижната награда в аграрния свят!“, споделя Унгрия в интервю.

Норман Борлауг, носител на Нобелова награда за мир през 1970 г. за работата си по значително увеличаване на добивите и намаляване на глада в много региони, е основател на Световната награда за прехрана. От създаването ѝ през 1987 г. до сега тя е присъдена на 55 души.

Унгрия споделя, че е израснала с целта да се бори с глада. В началото на своята кариера тя решава да се фокусира върху процеса на биологично свързване на азота, използвайки почвени бактерии за насърчаване на растежа на растенията. По времето когато фермерите в Бразилия и по света не желаят да намалят химическия подход с азотни торове, които изкуствено увеличават добивите, но същевременно причиняват замърсяване.

Тя проучва как бактериите взаимодействат с корените на растенията, за да осигурят естествено производство на азот. След това демонстрира резултатите си на тестови участъци и работи с производителите, за да ги убеди, че могат да постигнат добри резултати и без химически торове.

Проектите ѝ увеличават добивите на различни растения, включително пшеница, царевица и фасул, но са особено успешни при соята. В резултат на това Бразилия стана най-големият производител на соя в света, изпреварвайки САЩ и Аржентина.

Наградата на Унгрия ще бъде връчена в Де Мойн, Айова, през октомври, на годишна конференция на селскостопански специалисти и изследователи от целия свят.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук