Пет членен екип, начело с бразилския земеделски министър Блаиро Маги, инспектираха един от най-големите заводи за месопреработка Джей Би Ес (JBS), след като той и още една компания – Би Ер Еф (BRF) бяха обвинени в подкупване на длъжностни лица и продажба на развалено месо, предава „Ройтерс”.
Проверката на министъра идва след като няколко държави, сред които Китай, Япония, Мексико и страните от Европейския съюз временно забраниха вноса на месо от Бразилия, докато трае скандалът.
Федералната полиция и Земеделското министерство обещаха да проведат задълбочено разследване, за да стане ясно дали е имало подкупване на длъжностни лица. Съдията, който гледа делото ги нарече „предатели”.
„След като има доклади, че служители от министерството са взимали подкупи, ние определено ще проведем разследване. Този инцидент създаде паника, както сред бразилските потребители, така и сред чуждестранните вносители. Това е нормална реакция. Някои държави са поискали повече информация, други – забраниха вноса на месни продукти от Бразилия”, каза Маги.
Китай, един от най-големите вносители на бразилско месо, наскоро блокира всички доставки и поиска непрекъсната информация за предприетите действия.
„Китайското правителство знае всичко за пратките. Сега китайската страна иска да им предоставяме информация, свързана с разрешаването на проблема. Трябва да гарантираме, че местните продукти, които изнасяме за Китай ще бъдат с добро качество”, каза бразилският министър на земеделието Блаиро Маги.
Тридесет и трима чиновници от ресорното ведомство бяха обвинени във взимане на подкупи от компаниите и издаване на лицензи за хигиената им, без да бъдат извършени съответните проверки.
Бразилският министър на земеделието изпрати проверки в 21 месопреработвателни компании, които в момента са в процес на разследване и заяви, че целта му е да сложи край на скандала, за да може износът отново да започне.
Припомняме, че в началото на седмицата стана ясно, че Бразилия от години е изнасяла развалено телешко и пилешко месо. Властите отстраниха тридесет и трима правителствени служители и затвориха временно фабрики за преработка на месо. Според разследващите, някои мениджъри на компании са подкупвали здравни инспектори и политици, за да бъдат сертифицирани продуктите им. Използвани са и киселини и други химикали, за да се прикрие видът на разваленото месо, като според полицията някои от използваните вещества са били канцерогенни.
Над 30 компании са обвинени в лоша хигиена на производството. В хода на разследването федералната полиция на Бразилия е влязла в 194 обекта.
Бразилия е най-големият производител на червено месо в света. Голяма част от продукцията ѝ се изнася за Европа.