Брекзит

Преговорите между Обединеното кралство и Европейския съюз, които се проведоха в неделя, не доведоха до търговско споразумение за Северна Ирландия, съобщи представителят на ЕС Мишел Барние.

Двете страни в преговорите са изправени пред реалната възможност да започнат срещата на върха за развода между Великобритания и ЕС, без да имат вариант на споразумение.

Все по-вероятен изглежда вариантът „твърд Брекзит“, който би бил в ущърб и на двете страни.

„Разговаряхме с Доминик Рааб и британския преговарящ екип. Независимо от положените усилия, редица ключови въпроси, включително границата между Северна Ирландия и Ейре, все още стоят отворени“, написа Барние в „Туитър“.

Той допълни, че ще уведоми за развитието на преговорите Европейския парламент и лидерите от ЕС, които ще се съберат в Брюксел в сряда за предстоящата среща на върха.

„Не беше постигнато споразумение. Преди срещата на върха няма да има повече преговори“, заяви за „Франс прес” източник, пожелал да остане анонимен.

От своя страна министърът на външните работи на Великобритания Джеръми Хънт заяви, че постигането на споразумение за сътрудничество между Великобритания и Европейския съюз след „Брекзит“ е особено важно за сигурността на Европа.

„Тази седмица е изключително важна, както за Великобритания, така и за нашите европейски партньори. Важно е да постигнем споразумение за „Брекзит“, което да уважава автономията на ЕС и суверенитета на Обединеното кралство. То е също така от особена важност за нашата сигурност, защото икономическите взаимоотношения са в основата на всички други партньорски връзки, включително в сферата на сигурността“, подчерта Хънт в навечерието на заседанието на Съвета на ЕС в Люксембург на равнище външни министри, което започва в днес.

От пресслужбата на британското МВнР отбелязват, че Хънт възнамерява да напомни на своите европейски колеги, че „тясното сътрудничество“ е необходимо за противодействие на новите световни заплахи като миграцията, използването на химическо оръжие, тероризма и кибератаките.

Предстоящата среща на върха на ЕС, която е насрочена за 17-18 октомври, по-рано беше разглеждана като краен срок за постигане на споразумение за „Брекзит“. По-късно то трябва да бъде ратифицирано от парламентите на страните-членки на ЕС и Великобритания, а също и от Европарламента. Това следва да се осъществи до 29 март 2019 година, когато Обединеното кралство ще излезе окончателно от Евросъюза.

Междувременно бившият външен министър на Великобритания Борис Джонсън призова за съпротива срещу натиска, който Европейският съюз упражнява върху преговорите за „Брекзит“.

„След повече от две години безмилостен натиск от страна на ЕС е време Великобритания да започне да се съпротивлява“, заяви бившият първи дипломат на Обединеното кралство.

И добави:

„Европейският съюз се държи към нас с неприкрито презрение“, смята още влиятелният член на управляващата Консервативна партия.

Бившият външен министър определи като „грешка“ проекта на британското правителство, съгласно който Лондон ще въведе специален граничен режим по границата с ЕЙРЕ след „Брекзит“.

Джонсън и редица други консерватори-евроскептици се застъпват т.нар. „канадски вариант“ на споразумение с ЕС по подобие на СЕТА. В такъв случай Великобритания ще получи свобода да взима самостоятелни решения по въпросите на вътрешната и търговска политика, а също ще може да прекрати свободното движение на работна сила и да създаде балансиран миграционен механизъм.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук