Британската финансовата институция Ейч Ес Би Си (HSBC) отчете незначителен спад в печалбата преди данъци през първото тримесечие на 2026 г., в контекста на ръст на приходите, благодарение на отлични резултати в основни области, съобщава ДПА.
Печалбата преди данъци е 9,4 млрд. долара за периода януари–март, в сравнение с 9,5 млрд. долара през същия период миналата година. От банката уточняват, че спадът е резултат от по-високи прогнози за кредитни загуби, увеличени резерви за обезценка и повишени оперативни разходи.
Приходите на Ейч Ес Би Си обаче нарастнаха с 6 процента в периода януари-март, достигайки 18,6 млрд. долара в сравнение с първото тримесечие на 2025 г., благодарение на успешното управление на богатство и дейности в Хонконг.
„Напредваме в изграждането на по-проста, по-гъвкава и развиваща се структура“, заяви главният изпълнителен директор на Ейч Ес Би Си Жорж Еледери, подчертавайки, че „всички наши четири основни направления са допринесли за нарастването на приходите“.
„В условия на повишена несигурност клиентите се обръщат към нас като към надежден партньор, когато трябва да се справят с трудности – с финансовата стабилност и експертиза, на които могат да разчитат“, добави Еледери. Той изрази увереност, че поставените цели от банката през февруари 2026 г. ще бъдат реализирани.




