Лиса Нанди, министър на културата във Великобритания, призова Би Би Си да реагира на пропуските, свързани с документалния филм за Газа. Тя изисква телевизията да провери превода на филма и да извърши одит на финансирането му, съобщават агенции ДПА и Пи Ей Мидия.
Документалният филм „Газа: как да оцелееш във военна зона“ беше премахнат от платформата „Ай Плеър“ на Би Би Си, след като стана известно, че разказващото дете е син на лице, което е работило за „Хамас“ като заместник-министър на земеделието.
Би Би Си направи извинение за излъчването на филма, предназначен за показване на живота на децата в Газа по време на конфликта между Израел и „Хамас“. Освен това телевизията обяви, че е провела вътрешно разследване след първоначалната проверка.
От телевизията уточниха, че са поискали „допълнителни гаранции“ от „Хойо Филмс“, след признаването от страна на компанията, че е изплатила на майката на детето за участието му във филма. Според производителите, сумата е била преведена чрез банковата сметка на сестрата на детето.
Би Би Си също така беше критикувана, че е направила неправилен превод на части от документалния филм, като много от децата участници бяха свързани с палестинската групировка „Хамас“.
В писмена декларация до парламентаристите, Нанди изрази своето „дълбоко шокираност и разочарование“, след като Би Би Си и нейният управителен съвет признаха значителни пропуски в процеса на изработване и редактиране на филма.
Министърката счита, че тези недостигости накърняват общественото доверие към Би Би Си. Тя спомена, че е обсъдила притесненията си с председателя на борда на телевизията.
„Признавам, че Би Би Си се извини за своите грешки, а управителният съвет потвърди, че те са „значителни и вредни“. Въпреки това, е от изключителна важност Би Би Си да предприеме мерки, за да възстанови доверието и да избегне подобни грешки в бъдеще“, заяви министърката на културата.
„Като отразявам тревогите на Камарата на общините, поисках от председателя уверение, че вътрешната проверка ще бъде бърза и строга. Подчертах, че тя трябва да включва задълбочен финансов одит и да отговори на тревогите около превода“, добави Лиса Нанди.
Според нея е важно обществото да бъде информирано относно ситуациите, с които се сблъскват хората в Газа. Според министърката, Би Би Си и другите организации трябва да проявяват максимално внимание и усърдие, когато отразяват този конфликт.
Генералният директор на Би Би Си, Тим Дейви, заяви пред Комисията по култура, медии и спорт, че „много съжалява за публиката, тъй като не искаме да сме в положение, в което имаме нередности в създаването на програмите“. Той добави пред депутатите, че е горд от начина, по който Би Би Си отразява „някои от тези поляризирани, изключително сложни събития“.
В писмо до Би Би Си, председателят на британския медиен регулатор „Офком“ изрази, че регулаторът може да се намеси, ако вътрешното разследване не отговори на стандартите.