Може да се наложи Великобритания да отложи излизането си от ЕС, за да може да уредят законите за развода, заяви британският външен министър Джеръми Хънт.
Докато 29 март наближава, а правителството все още се опитва да убеди депутатите да подкрепят версията за раздяла, която беше договорена с блока.
Но дори да бъде приета тя трябва да премине през Камарата на общините и Камарата на лордовете.
„Ако приемем сделката в дните преди 29 март ние все пак ще имаме нужда от малко повече време, за да приемем това критично законодателство”, заяви Хънт пред радио Би Би Си.
И добави:
„Но ако успеем да постигнем прогрес преди това то тогава няма да има нужда. В момента не можем да кажем кой от тези два сценария ще се изпълни”, каза още той.
Правителството обмисля увеличаването на парламентите часове и отмяна на февруарската ваканция на депутатите, за да има повече време за дебати относно законодателството свързано с Брекзит.
Европейският съюз обаче категорично отказва предоговаряне на сделката.
Все още има 9 закона, които трябва да бъдат подготвени за Брекзит, не е само сделката, но и неща свързани с търговията, земеделието и имиграцията.
Припомняме, че Камарата на общините на британския парламент одобри на 29 януари поправката към Закона за Брекзит, засягаща границата между оставащата в ЕС Ирландия и Северна Ирландия, която е в състава на напускащото съюза Обединено кралство.
Това предложение подразбира, че вместо предохранителния механизъм за запазването на прозрачна граница /“бекстоп“/, предизвикващо бурни протести във Великобритания, в споразумението ще бъде спомената някаква „алтернативна договорка“, която не допуска появата на твърда граница на остров Ирландия.
„Бекстоп“ стана една от основните причини, поради които Камарата на общината с огромна разлика /от 230 гласа/ преди две седмици не подкрепи сделката за Брекзит. „Бекстоп“ означава, че Ълстър автоматично остава член на европейския митнически съюз и общия пазар, ако страните не успеят да се споразумеят по въпроса за прозрачността на границата.
Както лейбъристите, така и торите-евроскептици се страхуват, че тази точка от споразумението ще превърне Лондон в заложник на Брюксел, който може безкрайно да удължава действието на „бекстоп“, като по този начин протака окончателното излизане на Великобритания от ЕС.
Съществуват също така страхове, че Ълстър по този начин ще бъде по-тясно свързан с ЕС, отколкото с останалата част на Великобритания. Това ще нарушава териториалната цялост на страната и ще насърчи ирландския сепаратизъм.