Британското правителство заяви в сряда, че няма да публикува пълния текст на доклада за източниците на финансиране на ислямския екстремизъм, с което си навлече обвинения от страна на опозицията, че се опитва да защити Саудитска Арабия, с която е в близки отношения.
Разследването започна през ноември 2015-та, по поръчка на тогавашния министър-председател Дейвид Камерън и беше предоставено на правителството миналата година. След трите смъртоносни атаки във Великобритания от март насам, за които бяха заподозрени ислямистките групировки, кабинетът беше подложен на натиск да разкрие данните от доклада.
Но вътрешният министър Амбър Ръд реши да не публикува цялата информация, която сочи, че посредством няколко ислямистки екстремистки организации, в страната са внасяни стотици хиляди паунда.
„Решението е заради обема лични данни, които се съдържат в документа, както и по причини, свързани с националната сигурност“, коментира тя в писмено изявление до парламента.
Според Ръд, докладът показва, че хора от Обединеното кралство с малки дарения са подпомагали екстремизма в страната. Но основният източник на финансиране, при някои терористични групи е със задграничен произход.
„Парична подкрепа отвъд океана е позволила на отделни лица да учат в институции, в които се преподават крайни форми на ислям. По този начин на територията на Обединеното кралство е внесена литература, в разрез с обществените норми“, се казва още в изявлението на британския министър на вътрешните работи.
„Oттогава някои от тези лица са станали екстремисти“.
Критиците побързаха да отбележат, че Ръд защитава Саудитска Арабия, съюзник на Обединеното кралство и най-големият износител на петрол в Персийския залив.
Каролин Лукас, съпредседател на Зелените и един от депутатите, които притискат правителството да публикува доклада, коментира че изказването на Ръд е неприемливо.
Миналата седмица, британското представителство на „Обществото Хенри Джаксън“ (Henry Jackson Society, HJS), публикува доклад, в който се казва, че чуждестранното финансиране на ислямския екстремизъм в Обединеното кралство идва основно от правителставата от Персийския залив и Иран, както и от свързани с тях фондации.
„Основният спонсор е Саудитска Арабия, която от 1960-та насам финансира с десетки милионо долари разпространението на уахабизма (крайна, радикална форма на исляма), в ислямския свят, включително и сред мюсюлманските общества на Запад“, пише в доклада.
Правителството на Саудитска Арабия посика „Обществото Хенри Джаксън“ да предосави доказателства за твърденията си и обяви, че подкрепя борбата срещу насилието и тероризма в страната и по света.