Великобритания не може да повярва. Световният №1 Анди Мъри капитулира при защитата на титлата си на Уимбълдън едва на фаза четвъртфинали, след загуба от Сам Куери с 6:3, 4:6, 7:6 (4), 1:6, 1:6. Шотландецът е напът да загуби и статута си на лидер при мъжете, ако Новак Джокович вдигне мечтания трофей.

Мъри откри резултата без да влиза в разиграване, а после поведе 40:0. Последва отразяване на първата опасност, но след това британецът затвърди пробива си за само 5 минути. Анди не допусна изненади в първия сет и затвори часта с 6:3.

Американецът започна много по-стабилно втория сет, но и шампионът знаеше, че ще получи своята възможност.

59556378

При 3:3 Куери сервираше с най-захабените топки и при 0:15 направи двойна грешка. Тя се оказа решаваща и Мъри не пропусна да поведе в резултата.

В следващите три гейма британецът не успя да покаже познатата си игра и Сам Куери изравни сетовете – 6:4.

Третата част започна с ранен брейк и затвърждаване от страна на Мъри, но съперникът му успя да достигне до 5:5. Стигна се до тайбрек, но Анди все пак се справи с блестящото слънце в очите и затвори сета с 7:6 (4).

Първите точки за пробив в четвъртия сет се откриха пред Куери, който поведе 40:0, а на първи брейкбол Мъри бе принуден да играе труден бекхенд от движение и сбърка – 1:2. Световният №1 тотално разочарова след два кошмарни бекхенда при 15:30 в петия гейм и допусна двоен пробив, а после отново не взе подаването си – 1:6.

В решителния сет Анди изостана 0:2, а лошите новини за него бяха, че проблемите с придвижването му ставаха все по-отчетливи и даваха повод на съперника да го изтезава с удари, които карат шотландеца да се движи по корта.

ba1f338ca784c41d41aff6e5bf9f8b5e

Заради болките в бедрото Мъри не можеше и да генерира повече сила от начален удар. В шестия гейм британецът изостана 15:40 и не успя да се спаси – 1:5, с което и съдбата му стана ясна – 1:6.