гише, администрация, чиновници

На всеки 100 хил. души у нас през 2022 г. са се падали 2230 чиновници. Това е с близо 20% повече спрямо шест години по-рано, показва последният доклад за администрацията, одобрен от Министерския съвет миналата сряда, пише Институтът за пазарна икономика.

Въпреки плановете на редица правителства досега за електронно управление и намаляване на администрацията от 2016 г. насам чиновниците са се увеличили с над 8%. Щатната численост е общо 143 815 броя, от които 36 736 работят в териториални структури.

В България резултатите от преброяването по традиция отключват националното вайкане. След последните такива стява ясно, че се топим се с двеста хиляди по-бързо от очакваното. Това е реалността.

Незаетите длъжности са 12 171, като за повече от 6 месеца човек не може да се намери за 5528 от тях. Това означава, че чиновниците са общо 131 644 души.

Този ръст на бюрокрацията идва в годината, в която населението на България официално спадна под 7 млн. души.

През 2022 г. най-голям интерес е имало към конкурсите за работа в министерствата и в Министерския съвет. В тях са кандидатствали 8607 души. Най-слаб пък е интересът за работа в структурите, създадени с постановление на Министерския съвет – 68, и в държавните комисии – 117.

С 2431 повече жени, отколкото мъже работят в администрацията, показва докладът. С висше образование са 63,18%. Най-много от чиновниците висшисти са завършили “Стопански науки” – 29 078, следвани от тези с “Технически науки” – 13 156, и “Правни науки” – 11 347.

Задължителните годишни обучения в администрацията почти не се провеждат. През миналата година такива са преминали под 10% от висшите служители и по-малко от половината новопостъпили. Според Закона за държавния служител пък

всички чиновници, преминали обучения за повече от 20 дни,

трябва да останат и да работят в съответната администрация поне година. Оказва се, че над 42% от служителите в този казус са напуснали в рамките на 1-годишния срок и не са възстановили средствата за обучение, дължими по закон.

Сравнително малко са младите хора в държавната администрация. Едва 7750, или 5,87% от всички заети, са под 29-годишна възраст. Най-много пък са хората на възраст между 30 и 59 г. – 111 705. А чиновниците над 60 г. са общо 12 579.

Най-високо максимално основно месечно възнаграждение в администрацията получават директорите на дирекции. За миналата година то е било 6458 лв. След него е това на главния секретар – 5640 лв. Най-ниско е заплащането на техническите сътрудници – максимум 1458 лв.

За съкращаване на администрацията настоява отдавна бизнесът. Работодателите са категорични, че

има дублирани функции, раздут щат,

голяма част от който с незаети работни места, което пък е източник за финансиране на т. нар. допълнително материално стимулиране.

Разходите за персонал през тази година са с 43% повече спрямо размера им през 2020 г. при натрупана за периода инфлация в размер на 25%, пресметнаха от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Крайно време е да се пристъпи към намаляване на държавни структури с припокриващи се или сходни функции, което да позволи намаляване на бюджетните разходи за тяхната издръжка и да освободи ресурс за увеличаване на възнагражденията на тази част от наетите, които са недофинансирани, пишат в становище от Българската стопанска камара.

Същевременно в доклада продължават да се отбелязват едни и същи стари проблеми и отново са пропуснати важни теми като прилагането на антикорупционни мерки, ограничаване на административното регулиране, прилагането на оценки на въздействието, изнасянето на дейности извън администрацията и др.

За оценката на въздействието, например, преди дни беше публикуван доклад, описващ дейностите на администрацията по извършване на оценки на въздействието, от който става ясно, че през 2022 г. има извършени 5 цялостни предварителни оценки на въздействието и 6 последващи оценки на въздействието, а 22 са в процес на извършване. Трябва да отбележим, че информацията е само количествена, но не и качествена, което затруднява преценката доколко тези усилия реално подкрепят процеса на правене на политики или е формално спазване на изискване.

Има и още нещо. Колко пари от бюджета поглъща тази родна администрация. Това е тема на друг разговор.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук