БСП иска:
Смесена избирателна система 50:50
и отпадане на възможността за преференциално
преподреждане в партийните листи
Вариант за промени в Избирателния кодекс дебатират на пленум в централата на „Позитано“20 социалистите. Законопроектът е за смесена избирателна система. Парламентарната фракция на Корнелия Нинова иска одобрението на националния партиен съвет, за да внесе в НС за гласуване проекта.
Досега вариантът не е показван публично. Социалистите изчакваха да мине произнасянето в пленарна зала по проекта на ГЕРБ за пълна мажоритарност, към каквато се тръгна след референдума, организиран от шоуто на Слави Трифонов.
Проектозаконът на „Позитано“ е за смесена избирателна система и взаимства много от германския избирателен закон. Предложението е 120 от депутатите да се избират мажоритарно, другите 120 – пропорционално.
Мажоритарните кандидати ще се избират в едномандатни райони и в един тур. Класира се кандидатът, получил най-много гласове.
Гласовете, подадени за мажоритарните кандидати, обаче ще се прибавят към гласовете, получени за партията на кандидата по пропорционалната листа. Така е в Германия. По този начин подадените за съответния партиен кандидат гласове при всички случаи не се губят.
Така и малките партии запазват шанс за представителство в парламента, подчертават от БСП.
Промени се предвиждат и в районирането, като тези промени се възлагат на ЦИК. Във всеки избирателен район половината депутати трябва да бъдат избрани пропорционално, а другата половина – мажоритарно. Това значи промяна в броя на мандатите в районите, които сега изпращат в Народното събрание нечетен брой представители.
Сега нечетен брой народни представители изпращат многомандатни избирателни райони – Благоевград (11), Варна (15), Кърджали (5), Ловеч (5), Монтана (5), Плевен (9), Пазарджик (9), Пловдив – град (11), Пловдив – област (11) и Стара Загора (11).
Няма да има район с под 4 мандата. Сега по четирима народни представители изпращат в парламента регионите Видин, Габрово, Кюстендил, Перник, Разград, Силистра, Смолян, Търговище, Ямбол, райони със силно обезлюдяване.
Гласуването ще е с две бюлетини – за мажоритарен и съответно за пропорционален избор.
Един кандидат може да участва и в двете листи, но само в границите на един многомандатен изборен район.
Независимите кандидати трябва да бъдат издигнати от инициативен комитет, като ще могат да участват само в една листа за мажоритарен избор.
Всеки избирател гласува за пропорционална листа и за мажоритарен кандидат. Когато избирателят е решил да упражни само част от правото си и е гласувал само за пропорционална, или само за мажоритарна листа, гласът е валиден.
Парламентарният избор се провежда едновременно и за пропорционалните, и за мажоритарните листи в един тур. Изборите са в един ден. Предвидено е изключение и провеждане на втори тур, когато двама или повече кандидати мажоритарни кандидати са получили равен брой гласове.
Когато един кандидат участва в две листи в съответния многомандатен избирателен район – и в пропорционална, и в мажоритарна, но е избран мажоритарно – той отпада от пропорционалната и местата на останалите кандидати в тази листа се пренареждат автоматично.
От БСП казват, че новият законопроект се прави до голяма степен в отговор на очерталите се обществени предпочитания в референдума на Слави Трифонов към по-силна мажоритарност.
Заради резултатите в допитването, проведено едновременно с президентските избори миналата година, ГЕРБ предложиха радикални промени в Избирателния кодекс – чисти мажоритарни избори, партията на Веселин Марешки „Воля“ също е с подобен проект, който още не е показван. ДПС и патриотите засега са принципно „за“ промени и за нова смесена избирателна система.
Право на участие в разпределянето на мандатите по пропорционалната листа имат само партиите и коалициите, които са получили 4% и повече от действителните гласове в многомандатните райони в страната и в чужбина, предлага още законопроектът на социалистите.
В проекта на „Позитано“, за който трябва да се произнесе пленумът, позицията „Не подкрепям никого“ в пропорционалната бюлетина остава.
Преференциалното гласуване, което досега изразяваше гласуването за конкретна личност от партийната листа, се премахва.
Именно опцията за преференциално гласуване, станала нарицателно като феномена 15/15, стана причина младият и неизвестен кандидат на БСП Момчил Ненков, поставен тогава като „пълнеж“ в червената листа и специален жест към младите попълнения на партията, измести в класацията лидера на БСП и водач в листата Сергей Станишев.
По-късно подобни проблеми имаше и партия ДПС. Движението с почетен лидер Ахмед Доган, сега също настоява възможността за избор 15/15 да бъде елиминирана.
Право на участие в разпределянето на мандатите по пропорционалната листа имат само партиите и коалициите, които са получили 4% и повече от действителните гласове в многомандатните райони в страната и в чужбина, се казва в законопроекта.