БСП се отказва от депутатските привилегии докато са извън парламента, написа в писмо до председателя на парламента Цвета Караянчева, лидерът на парламентарната „БСП за България“ Корнелия Нинова. В писмото тя заявява, че няма да използват командировъчни средства от НС, както и служебни автомобили, разходи за гориво и нощувки в избирателните им райони. БСП се отказа и от възнаграждения си за дните, в които не са в парламента.
Втори ден нито един народен представител от „БСП за България“ не участва в заседанията на парламента и комисиите към него, а повод за решението не левицата станаха последните промени в Изборния кодекс, които предизвикаха тяхното недоволство.
Лидерът на опозицията отправи молба към Караянчева когато гледат промените в Правилника за организация и дейността на Народното събрание, да обединят предложенията си с възраженията на левицата, които от три месеца искат намаляване и замразяване на заплатите на депутатите.
Според Нинова е недопустимо в условията на нарастваща бедност и неравенства заплатите на депутатите да се увеличават автоматично на всеки три месеца с ръста на средната заплата за страната.
Решението на левицата можеше и да е по-навременно, ако бе изпреварило забележките от ГЕРБ, че те въпреки отсъствието си по правлник получават една трета от възнаграждението си.
Отсъствието на колегите налага обследване на правилника, с оглед санкционните последици, коментира председателят на Правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов по повод отсъствието на колегите му от групата на БСП.
„Спекулативно е твърдението на колегите, че неприсъствайки те не получавали нищо. Не е така – обясни Кирилов и подчерта, че според правилника, макар и да не участват в заседанията, депутатите от БСП ще вземат една трета от основното си възнаграждение – Това не е нищожен размер. Все пак е сериозен размер, особено във възприятието на работещия българин, за когото тази една трета всъщност е средната работна заплата.“
Кирилов подчерта, че е редно въпросът да бъде обсъден в Комисията по правни въпроси, за да бъде изяснено дали могат да се извиняват депутатски отсъствия, когато липсва цяла една парламентарна група.