ЧЕЗ, Еврохолд

БСП внесе в прокуратурата три сигнала по сделката с ЧЕЗ. Пред репортерите депутатът от левицата Крум Зарков разясни за какво са сигналите.

 „На първо място настояваме да се извърши проверка на средствата, с които „Инерком“ България кандидатства за закупуването на ЧЕЗ”, каза Зарков.

И добави:

„Събрали сме документация за начина, по който е приватизиран ЧЕЗ – през 2004 г. и през 2012 г. По отношение на продажбата на 33% през 2012 г. при правителството на Бойко Борисов ние питаме прокуратурата дали всичко това е направено законосъобразно, тъй като имаме документи, че има нарушени стратегически документи на страната при осъществяване на тази сделка“, подчерта Зарков.

Според него в от партията са се позовали на две енергийни стратегии и по-специално – на стратегията за продажба на енергоразпределителните дружества, където ясно е посочено, че държавата трябва да запази контролния пакет от 33%.

Третият сигнал е по досъдебно производство през 2013 г. срещу неизвестен извършител – длъжностно лице на ЧЕЗ България.

„Това производство е било образувано, че не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на имуществото, в следствие на което са последвали големи щети. Питаме главния прокурор какво се е случило и какви са резултатите от това производство”, добави Зарков.

Пред последните дни БСП непрекъснато критикува сделката за ЧЕЗ. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова дори обвини Борисов, че се е „молил на Гинка от Пазарджик”.

„Правителството трябва да гарантира националната сигурност. Който купи ЧЕЗ, да не зависи от него дали някой ден няма да бъде изключена мрежата. Някой трябва да понесе и политическа, и друга отговорност, ако се налага“, каза Нинова пред БНТ в неделя.

И добави:

„Държавата е лош стопанин, но когато се управлява от мафията. Когато се управлява от държавници, не е лош стопанин”.

Нинова попита как може във Франция, Белгия, Унгария услугата, която ЧЕЗ предоставя, да е държавна, да се управлява добре и да печели.

„При нас не може, защото този, който е начело на държавата, нещо бърка“, коментира председателят на БСП. Тя подчерта, че дори в Европа тенденцията е да се връща държавното участие и тя да има роля в ключови сектори. „Ние искаме това от много време“, припомни Нинова.

Вчера от ДПС се обявиха против държавното участие в ЧЕЗ.

„В световен план има криза на либералната демокрация и можем да говорим за една тенденция, при която политическата дейност губи основната си функция – да служи на обществения интерес и на гражданите. Демокрацията е в отстъпление пред популизма и национализмите. Популисти и националисти печелят избори, влизат в националните парламенти, дори в управлението на някои държави. България не прави изключение”, каза лидерът на Движението Мустафа Карадайъ.

На 1 март след спешна среща в Министерския съвет, собственичката на компанията „Инерком”, която ще придобие акциите на ЧЕЗ в България – Гинка Върбакова обяви, че премиерът е поискал държавно участие в електроразпределителното дружество.

Върбакова каза, че заминава за Чехия, за да говори с продавачите и да провери дали те са съгласни на подобно участие.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук