В края на годината парламентът прие бюджета за 2024 година. За първи път държавата ще посрещне новата година с приет бюджет – нещо, което през последните три години не се беше случвало.
Основните му параметри са дефицит от 3% (6.2 млрд. лв.), мащабна инвестиционна програма за близо 10 млрд. лв. и данъчни приходи, сметнати при прогноза за растеж на БВП с 3.2%.
Това е бюджет, в който за първи път се случват няколко неща.
На първо място това е разписване на подробна инвестиционна програма, в която са посочени детайлно проекти, за които ще бъдат похарчени средствата.
Законът за бюджета предвижда регионалното министерство да сключва договори с кметовете на общини за проектиране и финансиране на проекти.
Става въпрос за ремонт и строителство на инфраструктура – улици, пътища, ВиК-системи, саниране и ремонт на обществени сгради, спортни обекти и площадки, велоалеи и пешеходни алеи, обществени паркинги.
В бюджета са вписани 389 инвестиционни проекта, които ще бъдат изпълнявани през годината.
В отделно приложение пък са описани близо 1600 общински проекта, които също ще бъдат финансирани догодина.
Първоначалната сума от 1 милиард лева ще бъде увеличена, а списъкът им допълнен през март 2024 г.
Въведен е срок за изпълнението на тези проекти – 31 декември 2026 г.
Определя се обаче таван на разходите по тези проекти за съответните общини. Той ще се определя от категория.
За общини с категория 1 ще бъдат финансирани проекти до 50 млн. лв.
За общините с категория 2 – до 30 млн. лв, категория 3 – до 15 млн. лв., категория 4 – до 10 млн. лв, а общините с категория 5 – до 6 млн. лв.
За общините с население над 180 000 души общата максимална стойност на сключените споразумения може да бъде до 100 млн. лева.
Когато проектите надвишат тези лимити, общините ще дофинансират от собствения си бюджет дейностите, за които не са достигнали средства.
Втори важен акцент в бюджета това е политиката по доходите и социалните плащания.
Рекордните 24 млрд. лв. са заделени за социални разходи, като от тях 21 млрд. лв. са нужни за изплащане на пенсиите, които ще бъдат индексирани с 11% през юли.
Минималната заплата става 933 лв. от 1 януари догодина, а средно с 11% се увеличават чиновническите заплати.
Общо 350 млн. лв. са предвидени за изравняване на разликите в заплатите, тъй като стана ясно, че има драстични разлики в заплащанията по министерства и ведомства.
В същото време е въведено и плащане на по-евтин ток за детски градини, училища и църкви.
По 300 лв. ще получават и децата в първи, втори, трети и четвърти клас.
Размерът на еднократната помощ при раждане на дете по Закона за семейните помощи за деца за 2024 г. е: за първо дете – 375 лв., за второ – 900, за трето – 450 лв., за четвърто и всяко следващо – 300 лв.
Допълнителната помощ за дете с установени трайни увреждания 50 и над 50% до навършване на 18 години ще е 100 лв.
Парите за здравеопазване са увеличени в сравнение с миналата година с 1,1 млрд. лв., а за култура с над половин милиард лева.
Също такова увеличение получи образованието, за да се вдигнат заплатите на учителите с 125%, както бе планирано.
Допълнителни 200 млн. лв. са предвидени за създаване на фонд за финансиране на българи в чужбина, близо 70 млн. лв. за култура, 20 млн. лв. за МВР за да ремонтира сгради и други.
С 37 млн. лв. ще се създаде център за киберсигурност в ДАНС. НСО получи допълнително 11,6 млн. лв. за увеличение на заплатите, а 10 млн. лв. бяха добавени към бюджета на министерството на иновациите.
По предложение на ПП-ДБ и ДПС бяха увеличени таксите за хазарта, като източник на допълнителни 300 млн. лв. за хазната.
Еднократните такси за онлайн залагания от 100 хил. лв. се увеличава на 400 хил. лв., за игри в казино се вдига от 100 хил. на 300 хил. лв. Скачат и таксите за ротативки.
Въвежда се и еднократна такса за офлайн игрите в замяна на по-ниския данък. Алтернативният тримесечен данък за игрални автомати се вдига от 500 на 800 лв.
Всеки капиталов разход е записан ред по ред в тази програма и на месечна база ще можем да следим реално как се изпълнява тя, подчерта финансовият министър. Той обясни, че това е бюджет, който силно подкрепя доходите.
Това е първият бюджет за целия преход, който има за пръв път програмно бюджетиране на инвестиционната програма, каза шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев.
Цялата капиталова програма е направена така, че може да се допълва, променя в зависимост от нивото на усвояемост на националната и на общинската приоритетна програма.
Вярваме, че цялата тази иновация ще даде добри резултати и ще доведе капиталовата програма до това да бъде фактор за ускоряване на икономическия растеж, каза председателят на бюджетната комисия.
Още новини от деня – четете тук