решаваща, реформи
Снимката е илюстративна

Забравете старото разделение про- и анти Обединена Европа.  По начина, по който европейците се идентифицират с отношението си към идеята за ЕС, всъщност има шест различни „политически племена“. Това показват констатациите от проучването на Chatham House за многообразната палитра от гледни точки в Европейския съюз.

Изследването обхваща 10 000 души от 10 европейски държави. Задаваните въпроси в проучването са за възгледите на анкетираните по редица политически и социални въпроси. Изследването прави общия извод, че сегашното разделяне на мненията в два полюсни лагера „про-ЕС“ срещу „анти-ЕС“ изпуска важни елементи и нюанси в целия сложен спектър от политически мнения за бъдещето на Европа.

Така изследователите успяват да изведат шест политически „племена“, които се отличават в позициите си за Обединена Европа.

Най-голямото политическо племе, с 36% от анкетираните, са „колебливите европейци“. Те се гордеят, че принадлежат към ЕС, но също така се интересуват от тревожните въпроси като имиграцията. Когато бъдат постави пред избор: по-нататъшна интеграция в общността и национален суверенитет, те са по-склонни да склонни да изберат собствената си държава.

Като цяло, членовете на това племе се колебаят по много въпроси и трябва да бъдат убеждавани постоянно в предимствата на ЕС за постигане на общото благо. Умерено доволни са от собствения си живот в своята страна – член на ЕС, често са с доходи около средните или малко под тях. В тази група жените доминират най-силно, най-много са и аполитичните.

Втората най-голяма група, идентифицирана от Chatham House, са „доволните европейци“. 23% от всички респонденти попадат в племето на „оптимистите про-европейци“. И въпреки това, когато става въпрос за по-нататъшна интеграция, хората предпочитат статуквото, непромяната. Най-много сред така мислещите са младите хора до 30-годишна възраст с оптимистични възгледи за развитието на ЕС. Смятат се за достатъчно информирани за това как ЕС функционира и какво може да им даде.

В двата края на спектъра са „борците срещу ЕС“ (14%) и „федералистите“(8%). Тези две групи са с напълно противоположни възгледи.

Хората от първата група смятат Европейския съюз за недемократична институция. Те се гневят на Брюксел и не смятат, че членството им носи особени позитиви. Основната вреда, която виждат, е имиграцията и й се противопастяват силно.

В другия край са европейците, които застъпва сериозно идеята за „Съединени европейски щати“ и  за федерално бъдеще на ЕС като една държава с малки полуавтономни области. Тук са старите европейци, за които мечтата за Обединена Европа все още е жива. Имат приятели в много държави и пътуват често, ценят много високо свободата на движение.

И въпреки че тези групи са сравнително малки, има тенденция членовете им упражняват непропорционално голямо влияние в политическата сфера, се казва в доклада.

Противниците на по-дълбоката интеграция са и „солидарните бунтари“, които искат „по-свободен, по-демократичен ЕС, движен от солидарност, с правомощия, върнати на държавите-членки“. Когато става въпрос за споделяне на отговорностите, членовете на това племе приемат, че всяка държава трябва да поеме своя квота и тежест от бежанците. Те имат недостатъчно вяра в демокрацията на ЕС, малцина смятат, че са се възползвали от членството в общността. Често живеят в някои от онези държави, които най-тежко са усетили икономическата криза.

Свое различимо място заемат и „фрустрираните про-европейци“, които искат „по-интегриран ЕС с по-прогресивни ценности“. Често са с по-леви възгледи и смятат, че пътят на Европа трябва да бъде в един по-солидарен вид.

Изследвателите представят четири ключови твърдения, които разделят различните племена.

1. „Европейският съюз е много демократичен“

Тук съгласни с твърдението са 76% от федералистите, 64% от убедените европейци, 17% от колебливите европейци, 14% от фрустрираните европейци, 1% от солидарните бунтари, и 0% от борците срещу ЕС.

2. „Богатите държави трябва да помагат на по-бедните държави“

Съгласие с това изразяват 84% от федералистите, 66% от убедените европейци, 58% от солидарните бунтари, 50% от фрустрираните европейци, 38% от колебливите европейци и 14% от борците срещу ЕС.

3. „Имигрантите са нещо положително“

Тук подкрепата за принципа е общо по-малка във всички групи, като процентът на съгласните е както следва : 59% от федералистите, 47% от убедените европейци, 24% от солидарните бунтари, 22% от фрустрираните европейци, 18% от колебливите европейци и 3% от борците срещу ЕС изразяват съгласие тук.

4. „Подкрепям квотите за имигранти, наложени от ЕС“

77% от федералистите, 60% от убедените европейци, 51% от фрустрираните европейци, 35% от колебливите европейци и 5% от борците срещу ЕС изразяват подкрепа за този принцип.

„Ключовото предизвикателство за политическите лидери ще бъде ангажирането на племето, което наричаме „колебливи европейци“ – най-голямото, решаващата група за бъдещето на Европа“, казва Томас Райнес, съавтор на доклада.

Той казва още, че „макар много от хора от това племе да подкрепят принципно ЕС, те имат сериозни притеснения за суверенитета и имиграцията, а мнозина направо не се интересуват от политиката“.

Към кое племена принадлежите вие? Можете да проверите, попълвайки теста на Chatham House.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук