Отборът на Черно море постигна заслужена победа с 1:0 над Дунав (Русе) в първия двубой от третия кръг на Първа лига. Попадението вкара Илиас Хасани в 65-ата минута. Моряците на Георги Иванов се завърнаха на стадион „Тича“ след прекъсване от 14 месеца.

5645090

В края на първото полувреме бе отменен напълно редовен гол на Мариян Огнянов, но това не попречи на домакините да ликуват накрая. Те продължават битките в родния елит с пълен актив от точки – девет от три мача, и без допуснат гол.

Първото полувреме предложи скучен футбол. В самото начало Мариян Огнянов опита късмета си, но стреля покрай вратата. Това създаде илюзия, че двубоят може да предложи интересна игра, коeто се потвърди, но чак след 45 минути. Най-чистото положение преди почивката за гостите се откри в 25-ата минута.

Самир Аясс намери с дълга топка Бранимир Костадинов, който се възползва от колективна грешка на централните защитници на моряците и вратаря Емил Михайлов, но намеса в последния момент на Мартин Костадинов спаси мрежата. Бекът на домакините се оказа последна преграда пред гола и спря удара на своя съфамилник.

В 41-ата минута Огнянов реализира гол, след като домакините се възползваха от слаба игра с крака на стража на драконите Станислав Антонов. Страничният рефер Мартин Венев обаче вдигна флага, но повторението показа, че Мацата не е бил в положение на засада и Черно море трябваше да поведе в резултата.

5645094

В началото на втората част футболистите на Гонзо бяха по-активни и това доведе до няколко разбърквания пред рамката на Антонов. В 50-ата минута Георги Илиев направи пробив отдясно, след което центрира отлично, но Цветелин Чунчуков не успя да засече. Пет минути след това Христофор Хубчев имаше хирургическа намеса във вратарското поле на Дунав, изчиствайки топката от крака на Георги Божилов, който тъкмо щеше да отбележи.

После нещо като центриране от десния фланг на атаката на Морето можеше да завърши с гол, а пропускът изнерви спортния министър Красен Кралев, който беше сред зрителите на централната трибуна.

Все пак имаше радост за министъра. В 65-ата минута Хасани открадна топката от играч на гостите, напредна отляво и се опита да центрира на скорост. Получи се тънка намеса на бранител от драконите и топката се спря в обратния ъгъл на вратата – 1:0. Това бе първи гол за мароканеца в Първа лига.

В 75-ата минута Дунав докосна изравняването. Юлиян Ненов можеше да изравни при разбъркване, но от чиста позиция, на празна врата, резервата намери страничния стълб. В последните мигове Чунчуков можеше да направи 2:0, но реши да прехвърля вратаря и не сполучи. Това докара много нерви на Гонзо до скамейката. В крайна сметка драконите така и не стигнаха до хикс и победата остана при домакинския състав.

Наставникът на Черно море Георги Иванов остана много доволен след третата поредна победа на моряците от началото на новия шампионат.

„Стигнахме до победата с пълно себераздаване на футболистите. Изиграхме отличен мач, Дунав не ни създаде трудности. Създадоха ни ситуации с изритани топки от центъра. Поздравявам футболистите! Винаги, когато един отбор е агресивен, той има предимство. Създавахме хубави комбинации, играчите ни излизаха на ситуации. В крайна сметка и Дунав удари греда, радваме се на победата. Тази победа ни е важна.

Дунав (Русе) играе така от една година, откакто играят в „А“ група, прибират се в собствената си половина, играят на контра. Доволен съм много от футболистите си, резултатът можеше да е по-изразителен. За да бъде защитата сигурна, нападателите трябва да са първите защитници. Доволен съм от момчетата, че се опитаха да играят футбол, а в същото време приехме битката. Смятам, че победихме заслужено на всички фронтове.

Има още 33 мача, не летим в облаците. Смятам, че това не са максималните възможности на отбора, от мач на мач ще показваме още. Събрахме девет играчи през лятото, виждам положително развитие. Благодаря на феновете за подкрепата. От доста време не бяхме усещали такава подкрепа. Публиката кара отбора да играе на максимума си. Една година играхме като гости. Е, хората построиха цяла трибуна, докато ние сложим трева, но нищо – майната му“, заяви с усмивка легендарният голмайстор на Левски.

В другият двубой от петъчната програма отбора на Славия записа първа победа от началото на сезона. Белите удариха Септември (София) с 2:0 и събраха актив от четири точки. Герой за тима от „Овча купел“ стана централният нападател Ивайло Димитров, който откри резултата с хубав гол в 11-ата минута, а след това изработи дузпа в 62-ата, превърната от Иван Минчев във второ попадение.

На всичко отгоре наказателният удар донесе втори жълт картон на Александър Бранеков и Септември остана с десет души на терена. В самото начало пък капитанът на славистите Георги Петков получи травма и напусна принудително игра.

Първото полувреме донесе на зрителите приятен футбол за родните стандарти. В 11-ата минута Ивайло Димитров направи 1:0 с хубав шут с левия крак. Косъма получи пас от Абуд Омар, който започна на десния фланг на атаката на белите. Това бе интересен тактически ход на Златомир Загорчич, който сработи.

00676498

Дебют за най-стария столичен отбор записа бразилският бранител Матеус Биси, който си партнираше със Стефан Велков. В 17-ата минута Заги бра ядове, когато капитанът Георги Петков получи разтежение. Ветеранът не можа да продължи срещата и на негово място влезе Марио Кирев.

В предни позиции обаче славистите продължиха да бъдат господари на терена. След половин час игра Иван Минчев стреля прецизно от фаул, но Валентин Галев показа добър рефлекс и отби топката. След 60 секунди голмайсторът Димитров се засуети на чиста позиция, а след това Абуд Омар подаде на младока Георги Йомов, който опита техничен удар и не намери мрежата. Тимът на Димитър Васев отговори с пропуск на Крис Гади, който не сполучи с глава.

Картината не претърпя промяна след почивката. Белите отново бяха по-активни и в 62-ата минута Косъма, който очевидно се намира в много добра форма, изработи дузпа за своя тим. Юношата на ЦСКА бе повален на границата на наказателното поле от Сашо Бранеков, който получи втори жълт картон за деянието си.

Повторението показа, че решението на съдията Георги Давидов е правилно. Зад топката застана техничарят Минчев и след секунди Галев пак трябваше да бърка в своята мрежа – 2:0. Дузпата изнерви максимално наставника на домакините, който бе отстранен от скамейката от главния съдия.

Докрая Марио Кирев така и не получи сериозна „работа“ под рамката на своята врата, докато макар и епизодично белите тормозеха Вальо Галев. В 86-ата минута резервата Калоян Кръстев можеше да направи 3:0 отблизо, но прати топката към БНР. Репликата на Септември дойде от крака на Ишмаел Байду, който стреля в тялото на Кирев. Така закономерно Славия записа първи успех в шампионата.

00676645

Наставникът на Славия Златомир Загорчич изрази задоволството си от първата победа на тима през новия сезон. Белите победиха Септември (София) с 2:0, а сръбският специалист не скри, че целта пред него и отбора е попадане в първата шестица на първенството.

“Трите точки са най-важното в този мач. Мисля, че победихме заслужено. Радвам се, че не допуснахме гол. Искам да играем точно по този начин – с пределна концентрация в защита и спокойствие пред гола. В един момент имаше отпускане в нашия състав, както и срещу Ботев (Пловдив), когато бяхме наказани”, каза Загорчич.

“Ивайло Димитров вкара гол и спечели дузпа, така че съм доволен от него. Той просто си свърши работата. Във всеки мач трябва да излизаме със самочувствие и за победа. Според мен имаме потенциал да финишираме в първата шестица, това е целта ни”, добави сърбинът.