Себастиан

Австрия може би няма да най-голяма известност на политическата сцена, но като централна европейска власт, преодолявайки Източна и Западна Европа, нейната политика може да повлияе на останалите около нея.

Тъй като страната ще проведе парламентарни избори този уикенд, Холи Елиът от CNBC разглежда въпроса за гласуването.

Какво се случва?

Австрийските избиратели се насочват към секциите за гласуване в неделя на парламентарни избори, които се очаква да дадат възможност на крайнодясната Партия на свободата да влезе в коалиционно правителство, отбелязвайки нарастваща тенденция в Европа.

Защо има значение?

Ако това се случи, Австрия ще бъде последната страна, която ще види крайнодясна, националистическа и анти-имиграционна партия – Партията на свободата на Австрия (FPO), в този случай – се справя добре с народно гласуване.

Миналия месец дясно-дясната партия „Алтернатива за Германия” (AFD) спечели достатъчно гласове, за да влезе в германския Бундестаг за пръв път, а по-рано тази година Националният фронт, воден от Марин льо Пен, бе предшественик на френските президентски избори.

На австрийските президентски избори в края на 2016г. крайнодесният кандидат на FPO Норберт Хофер изгуби от бившия лидер на Зелената партия Александър Ван дер Белен. Но на парламентарните избори тази неделя Партията на свободата се очаква да се справи по-добре.

В европейски контекст Австрия е интересна, тъй като е видяла една от най-силните обществени промени в имиграцията след миграционната криза на континента през 2015г.

Подобно на другите източноевропейски държави, алпийската страна искаше да бъде изключена от плана на Европейската комисия за преместване и преразпределяне на около 160 000 мигранти, търсещи убежище в цяла Европа, като по този начин се увеличи натиска върху други страни в челните редици на притока на мигранти. Европейската комисия заплаши страната с последици, но Австрия заяви на Европейския съюз по-рано тази година, че страната вече е изпълнила задължението си да приеме бежанци (за 2015г. е приела  90 000).

По този начин отрицателното обществено мнение оказва влияние върху основните политически партии в Австрия, които призовават за по-строга имиграционна политика.

Какво казват социологическите проучвания?

Последното проучване на общественото мнение (което бе и последната анкета преди изборите) показва, че консервативната дясноцентристка Австрийска народна партия (ОВП), се очаква да спечели най-голям дял от гласовете в неделя – близо 33% от гласовете. Проучването бе проведено за вестник „Остерейч” на 9 октомври.

Междувременно дясната партия FPO се бори за второ място – и ще изиграе решаваща роля на изборите с около 27% от гласовете, следвана от социалдемократите (SPO) с 23% от гласовете. Кристиан Керн, настоящият австрийски канцлер, е лидер на SPO.

Какво ще се случи след това?

Прогнозите са, че Себастиан Курц, 31-годишният външен министър и лидер на Австрийската народна партия (OVP), ще спечели изборите и ще стане следващият канцлер, като Партията на свободата вероятно ще бъде коалиционен партньор.

Този сценарий би означавал „скъсването с десетилетната стара традиция на една голяма коалиция между Австрийска народна партия и социалдемократите на сегашния канцлер Кристиан Керн”, каза в съобщение по-рано тази седмица Волфанго Пиколи, съпредседател на социологическата агенция Teneo Intelligence.

Анализаторите прогнозират, че OVP има много по-голяма вероятност да формира коалиция с Партията на свободата, тъй като последната коалиция със социалдемократите бе достигнала в задънена улица, преди тя най-накрая да се срине по-рано тази година, задействайки предстоящите избори.

„Изглежда сякаш крайнодясната Партия на свободата се връща в правителството”, казва Грег Фузеси, икономист в JPMorgan.

„Това повдига въпроси за отношението на Австрия към Европейския съюз. Ние отбелязваме, че FPO значително е смекчила тона си, въпреки че е симпатизирала на евроскептичните партии на други места, например на Френския национален фронт”, коментира Фузеси.

Какво означава това за Европа?

Докато крайно дясната Партия на свободата, ръководена от Хайнц-Кристиан Щрахе, сега категорично отхвърля Окзит (излизането на Австрия от ЕС – бел.ред.), тя остава широко евросептична, според Фузези от JPMorgan, като се аргументира за по-дълбока реформа на Европейския съюз и еврозоната и намалена бюрокрация в ЕС.

 Хайнц-Кристиан Щрахе.
На снимката: Лидерът на крайнодясната Партия на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе.

„Като цяло, подозираме, че Австрия ще подкрепи реформата на ЕС, но ще заеме позиция, която е сравнително предпазлива спрямо тази на Германия”, каза Фузеси, добавяйки, че анти-имиграционната (и най-вече анти-ислямската) партия вероятно ще запази линия в управлението на интеграцията в Австрия и външните граници на ЕС.

Трябва ли да се притесняваме?

Други икономисти предупредиха, че на изборите не се обръща достатъчно внимание, въпреки факта, че се очаква друга популистка партия да стане част от правителството.

„Парламентарните избори на 15 октомври досега не са били на преден план в Европа. Погрешно, тъй като Австрия може да стане отново първата страна от еврозоната с популистка партия в правителството”, казва Карстен Бръзки, главен икономист в ING.

„В края на годината, в която популистките партии заплашваха оцеляването на цялата еврозона, австрийските избори можеха да бъдат интересен намек за цялата еврозона: популизмът не е мъртъв, но следващият етап на популизма е приемлив популизъм”, коментира Бръзки.

Той добави, че австрийските избори могат да бъдат важен намек и прецедент за останалата част от еврозоната.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук