Когато човек затвори една врата – отваря се друга. Стара поговорка, която обаче важи с пълна сила. Редица професионалните спортисти например прекратят кариерата си, за да намерят своето ново амплоа. Част от тях стават телевизионни анализатори, други се посвещават на образованието, а трети – просто фалират. Бившият футболен защитник Оливие Тебили обаче избира друг път – коняка, пише CNN.
Тебили, който има 18 мача за националния отбор на Кот д’Ивоар и дълга кариера на Острова с отборите на Шефилд Юнайтед, Селтик и Бирмингам, понастоящем е на 41-годишна възраст.
Бившият футболист прекарва голяма част от времето си в грижи за своето лозе, намиращо се в Западна Франция, което след това превръща в коняк. Любовта на Тебили към гроздето не се заражда случайно. Родителите му се местят от Кот ‘дИвоар във Франция, когато той е малко дете. В тинейджърските си години често му се налага да работи по нечие лозе през лятото, без да подозира, че това, което е било източник на джобни пари, след години ще се превърне в негов собствен бизнес.
Когато подписва първия си професионален договор едва на 18-годишна възраст, младият футболист веднага инвестира в няколко хектара лозя.Неговото семейство поема грижата за лозята, докато Тебили се посвещава на кариерата си, чийто връх е участието с отбора на Кот д’Ивоар на турнира за Купата на африканските нации.
Така, когато времето за отказване от спорта настъпва, Тебили знае много добре накъде да се насочи – обратно към лозята.
„Денят, в който реших да прекратя кариерата си, спрях напълно и се пренасочих към друга професия. Направих избор да спра с футбола, за да възстановя винопроизводството си”, споделя бившият атлет.
Конякът често е посочван като специално питие. То може да се прави само от бяло грозде, отглеждано в района Коняк във Франция.
По думите на Тебили, първоначално е било много трудно да се навлезе в този нишов бизнес, който генерира от износ на коняк 3.5 млрд. долара годишно.
„Навлизането ми в света на лозарството шокира много винопроизводители, тъй като обикновено лозето се предава от баща на син“, казва той.
Тебили е успял да разшири размера на лозята си, след като местен производител на коняк, който бил пред пенсия, го харесал и се съгласил да продаде земята си на бившия футболист.
„Той предпочете да остави един африканец да постигне мечтата си. Донесе му удовлетворение да направи обратното на това, което всички очакваха от него“, посочва Оливие Тебили.
В момента бившият футболист притежава 22 хектара лозя и произвежда 11 хил. бутилки коняк на година. Той продава част от продукцията на големи производители, а останалото продава под своя собствена марка – Cognac OT.
Конякът с марка OT се продава в 4 разновидности и струва от 37 долара до 305 долара за бутилка. Най-евтиното предложение представлява отлежал минимум 2 години коняк, докато най-скъпата бутилка предлага вкусовете на питие, отлежало 25 години.
Оливие Тебили се надява неговата трансформация да бъде вдъхновение за другите.
„Осъзнах, че всеки е способен да върши абсолютно различни неща спрямо това, което е правил преди“, казва той. „За бивш играч това да прави нещо друго е доста окуражаващо, действително удовлетворяващо“, добавя Тебили.