България, Северна Македония

Европейският парламент настоятелно призовава да започнат преговори за членството на Албания и Република Северна Македония в ЕС, особено в контекста на войната в Украйна, съобщава пресслужбата на Европейския парламент.

Днес ЕП прие два доклада, в които оценява напредъка на Албания и Северна Македония по пътя към членство в ЕС и отправи искане към Съвета да започне официално преговори за присъединяване с двете държави.

Евродепутатите насърчават България и Северна Македония да разрешат своя културно-исторически спор отделно от процеса на присъединяване на Северна Македония, като това е посочено в доклада за напредъка на Северна Македония.

„Въпреки че и двете страни изпълниха условията, поставени от Европейския съвет, и постигнаха устойчиви резултати, Съветът не успя да започне преговори за присъединяване с тях“, казват евродепутатите. Това е подкопало общественото отношение към ЕС и представлява сериозна опасност за политиката на разширяване като цяло, се посочва в доклада.

Членовете на ЕП оценяват високо стратегическата ориентация на Албания и нейната ангажираност към европейската интеграция, като изразяват подкрепа за демократичните промени в страната и стремежа ѝ към членство в ЕС. Те призовават Албания да работи за по-ефективно функциониране на съдебната система, за укрепване на демокрацията, върховенството на закона и икономиката, както и да даде повече права на гражданското общество, да се бори с корупцията и организираната престъпност, да гарантира свободата на медиите и защитата на правата на малцинствата, включително на ЛГБТИК общността.

Парламентът оценява високо усилиятa на Северна Македония за укрепване на върховенството на закона, независимостта на съдебната система и правата на малцинствата, борбата с корупцията и организираната престъпност, реформата на публичната администрация и укрепването на свободата на медиите. В доклада се отбелязват и рисковете от нарастващата икономическа и енергийна зависимост от Китай и Русия и се предупреждава, че зависимостта от инвестиционни заеми, финансирани от Китай, увеличава уязвимостта на региона.

Според Илхан Кючюк от ДПС, евродепутат и докладчик за РСМ, „Северна Македония демонстрира най-добрите резултати в областта на демократичния преход в целия регион на Западните Балкани и е в пълно съответствие с външната политика на ЕС в условията на руската агресия срещу Украйна“.

„Приветствам положителния ангажимент за решаване на неуредените двустранни въпроси и призовавам България и Северна Македония незабавно да намерят взаимно приемливо решение“, посочва още той.

Докладите за напредъкът на Албания и Северна Македония бяха прити с голямо мнозинство. Докладът за Албания беше подкрепен от 519 евродепутати, а този за РСМ – с 508 гласа.

Още новини от деня – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук