Темата за смяната на националния празник в последните месеци внесе нова разделителна линия в обществото. Буквално дни, след като президентът Румен Радев заяви, че 3 март може да бъде защитен като празник след национално допитване, беше обявена инициатива за провеждането на референдум. Повод за това бяха обявените намерения на ПП-ДБ за вписване в Конституцията на 24 май като национален празник.
Като отговор се появи и контрадвижение, което ще настоява за обявяването на 6 септември – деня на Съединението, за национален празник. Зад „Форум 6 септември“ стоят интелектуалци, общественици и учени.
В обръщение, с което се обявява създаването на движението, се посочва, че в него влизат граждани с „различни политически убеждения и пристрастия, с различна етническа и религиозна принадлежност“.
Според инициаторите датата представлява събитие с ясно политическо послание,
което „се изисква от един национален празник“.
Това е ден, призоваващ към единение на всички български граждани. Това е ден на първото самостоятелно българско действие, завършило с краен успех. Това е ден, в който довчера лишената от своя външна политика България, вече я има“, се посочва в текста.
Инициаторите заявяват, че на тази дата се хвърля „мост към българското Възраждане и неговите революционни традиции“ и тя се свързва с имената на княз Александър I, Петко Каравелов, Стефан Стамболов, д-р Георги Странски, Захари Стоянов, майор Райчо Николов, майор Данаил Николаев.
Според поддръжниците на „Форум 6 септември“ с тази дата е сложен край на „шестгодишното съществуване на Княжество България и Източна Румелия, управлявани задкулисно от чужди министерства и дипломатически служби“.
„Отстояването на този ден доведе до първата българска победоносна война“,
посочват още организаторите на инициативата.
„Това е ден, който постепенно започва да се приема с положителен знак от целия български политически спектър. Затова ще бъде празник на всички – на държавния глава, на премиера, на правителството, на българската дипломация, на парламента, на българското офицерство и войската, на гражданското общество, на граждани и селяни на север и юг от Балкана“, се посочва още в текста, подписан от доц. Стефан Дечев, Калин Манолов, Светослав Овчаров, адв. Петър Славов, доц. Красен Станчев, о.з. ген. Съби Събев, д-р Георги Езекиев, Тихомир Безлов Горан Благоев, доц. Методи Андреев и други.
Още новини от деня – четете тук