Дългоочакваната виртуална среща между президента на САЩ Джо Байдън и китайския лидер Си Дзинпин ще се проведе в понеделник вечерта, потвърди Белият дом.
Срещата предоставя възможност за възстановяване на все по-напрегнатите отношения между двете страни. Въпреки че не се очакват големи пробиви по горещи проблеми като включително напрежението около Тайван, предимно мюсюлманския регион Синцзян и Хонконг, срещата може да доведе до инициативи по редица въпроси, като облекчаване на визовите ограничения, създаване на двустранен диалог за ядрените оръжия и възможна рамка за облекчаване на търговските търкания.
„Двамата лидери ще обсъдят варианти за управление на конкуренцията между Съединените щати и Китайската народна република, както и условия за съвместна работа, където нашите интереси са в съответствие“, каза говорителят на Белия дом Джен Псаки в изявление в петък.
„Президентът Байдън ще изложи намеренията и приоритетите на САЩ и ще бъде ясен и откровен относно нашите притеснения с КНР“, добави Псаки.
Байдън и Си са разговаряли по телефона два пъти, откакто ветеранът демократ се настани в Белия дом, като последният е 90-минутен разговор, проведен на 9 септември. Двамата се срещаха често по времето, когато Байдън беше вицепрезидент на Барак Обама, а Си беше вицепрезидент на Ху Дзинтао.
Байдън се надяваше да се срещне със Си по време на неотдавнашната среща на върха на Г-20 в Рим, но китайският лидер не пътува от началото на пандемията от коронавируса и вместо това се съгласи на виртуални разговори до края на годината.
POLITICO за първи път съобщи по-рано тази седмица, че срещата е предварително насрочена за понеделник.
Двамата лидери телеграфираха положителните си намерения за срещата на върха чрез поздравителни писма, които взаимно изпратиха тази седмица до Националния комитет по отношенията между Съединените щати и Китай, за да отбележат неговата 55-та годишнина.
В писмото на Си, прочетено от посланика на Китай в САЩ, Цин Ган, се посочва, че „Китай е готов да работи със Съединените щати за подобряване на обмена и сътрудничеството навсякъде“. Съобщението беше подчертано от широкото му отразяване в китайските държавни медии в сряда.
Писмото на Байдън, прочетено от председателя на комисията Джейкъб Лю подчертава „глобалното значение“ на отношенията между САЩ и Китай за справяне с предизвикателствата „пандемията Covid-19 и екзистенциалната заплаха от климатичната криза“.
Припомняме, че отношенията между двете най-големи икономики в света напоследък се влошиха, по-специално по отношение на Тайван – самоуправляваща се демокрация, за която претендира Китай, който миналия месец извърши рекорден брой въздушни демонстрации с бойната си авиация в близост до острова. Вашингтон неведнъж е сигнализирал за подкрепата си за Тайван пред лицето на китайската агресия. На фона на неразбирателствата относно Тайван, Съединените щати и Китай постигнаха изненадващо споразумение за климата на срещата на върха в Глазгоу.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини