увреждания, хора с увреждания

Депутатите започнаха петъчното пленарно заседание с два дълго чакани законопроекта – изцяло новите Закон за хората с увреждания и Закон за личната помощ.

Със 152 гласа „за“ депутатите гласуваха решение за удължаване на работното си време до приемането на пакета закони за хората с увреждания.

Междувременно от БСП настояха ресорният вицепремиер Валери Симеонов, който отсъства от пленарна зала, да дойде в парламента и да участва в обсъжданията, а председателят на НС Цвета Карачнева увери, че той ще бъде „настоятелно поканен“.

Те предвиждат реформа в социалната сфера и са в отговор на дългите протестни действия на майките на деца с увреждания от инициативата „Системата ни убива“, които в продължение на 4 месеца протестират, включително опънаха палатка пред Народното събрание.

Проектът на Закон за хората с увреждания, чийто вносител е Министерски съвет, ще бъде първа точка в дневния ред на заседанието.

Той предвижда от 1 януари 2021 г. създаването на Държавната агенция за хората с увреждания, която да осъществява дейности, свързани с изготвяне на индивидуалната оценка на потребностите и координиране на политиката за правата на хората с увреждания.

Целта е единната структура да координира изпълнението на цялостната държавна политика за правата на хората с увреждания.

Законопроектът обаче предизвика и множество коментари заради съществуваща в него разпоредба, която предвижда ресорният вицепремиер да застане начело на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.

Оказва се, че това следва да бъде Валери Симеонов, за чиято оставка от няколко дни протестиращите майки настояват заради неговите думи, че те са „кресливи жени“ с „уж болни“ деца.

Втора точка в дневния ред на депутатите ще бъде Законът за личната помощ, разработен от омбудсмана Мая Манолова и нейния екип, заедно с представители на протестиращите майки и организациите на хора с увреждания.

С него се регламентира механизма за осигуряване на личната помощ и неговото финансиране на основата на гарантира от държавата финансова подкрепа, индивидуалните потребности и избор на лицата с увреждания.

Определят се органите по предоставяне на лична помощ, правомощията им по прилагане на механизма, ползвателите и доставчиците на личната помощ, както и изискванията за извършване на дейност като асистент

Дали законите решават проблемите на хората с увреждания, може да прочетете и да гледате ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук