Председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов коментира днес обръщението на Съюза на съдиите от понеделник. Магистратите призоваха депутатите, партиите да обяснят по какви критерии издигат своите избраници за ВСС и как точно са стигнали до конкретните списъци.
От името на ГЕРБ Данаил Кирилов декларира пред БТВ, че при избора на кандидатите си партията е следвала „най-високите критерии, установени в закона“.
„С огромно любопитство гледах състезанието в професионалната квота, но никой от политиците не посмя да се намеси. Ние гледахме много. Гледахме и списъците, и сайтовете, в които течеше разнообразна информация. Но не посмяхме да се намесим. Ние ценим всички професионални организации в съдебната система, но нека да не остава съмнение, че някой сега се опитва да се намеси в нашия избор“, каза Кирилов.
Той не си позволил да дава квалификации за начина, по който са се представили кандидатите на професионалната квота.
„И аз бих попитал, колко публично беше онова състезание в професионалната квота. Сега аз също имам някакви съмнения…“, вметна председателят на правната комисия.
По темата за разделението на властите, председателят на правната комисия в парламента подчерта: „Като са разделени властите, моля, да не се мешаме“.
„Ние направихме всичко възможно в процедурните правила да дадем максимум гаранции за публичност. Четем всички публикации в специализираните издания, за да изпълним най-високия стандарт за публичност. Даже с БИПИ в момента обсъждаме възможност да направим предварително изслушване на кандидатите, което го няма в никаква процедура“, обясни Кирилов.
„Един вид опитваме да угодим на всички искания, няма да кажа капризи, по отношение на представянето и публичността. И ще го сторим”.
Данаил Кирилов обърна внимание, че процедурата в парламента е по-различна от тази за избора на професионалната квота на ВСС, но това не значи, че кандидатите не минават през сериозно сито.
„Изборът трябва да се осъществи с 2/3 мнозинство т.е. със 160 гласа и ако искаме той да се осъществи, не трябва отсега да се опитваме да го заразим, да го предубедим с едни или други опити и съждения“, каза той.
Кандидатите на ГЕРБ са от съдебната система, а единият от тях – районната прокурорка на Пловдив Гергана Мутафова, участва и в процедурата за избор от професионалната квота, информира депутатът.
Председателят на правната комисия коментира и създаването на нов единен антикорупционен орган, като посочи, че в момента най-малко пет структури, отделно от няколко междуведомствени формирования, се борят с корупцията.
„Това няма да е поредната тромава мегаструктура, поне ако говорим за числен състав. Но ако говорим за компетенции и правомощия, ще се преодолее тази фрагментарност, която има в момента – сега в няколко закона, в няколко органа има различни правомощия по отношение и на борбата с корупцията, и на преодоляването на конфликта на интереси и на отнемане на незаконно придобитото имущество. Сега всичко се събира на едно място“, каза той.
Кирилов обясни, че е имало огромен дебат, как да бъде ръководен този нов орган още миналата година, когато се обсъждал вариантът, внесен от ГЕРБ и Реформаторския блок.
При всички положения, това трябва да е комисия, не както казва Корнелия Нинова от 15 човека, а от не повече 5 души. Част от тях, избрани от Народното събрание, един – определен от президента, един – от премиера. Тази комисия ще е шапката на този орган и ще е избрана от всички власти“, посочи Данаил Кирилов
Попитан дали не трябва антикорупционният орган да е под шапката на президента, той заяви: „Аз смятам, че не трябва да е под нито една шапка и шапка тук не може да има, за да има гаранции за независимостта му“.
Новият антикорупционен закон трябва да е готов до края на годината, стана ясно от тв изявлението.