Дания и Италия са първите четвъртфиналисти на Евро 2020 след като се пребориха съответно с Уелс и Австрия.

Дания разби Уелс с убедителен резултат

Отборът на Дания се превърна в първия четвъртфиналист на Евро 2020, след като разби Уелс с 4:0 в откриващия осминафинален сблъсък от първенството. На „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам датчаните надиграха категорично своя съперник и заслужено стигнаха до убедителен успех.

Двубоят започна с леко предимство на „драконите“, но играчите на Дания отговориха бързо и постепенно поеха контрол над събитията. В 27-та минута Каспер Долберг, който замести контузения Юсуф Поулсен в титулярния състав на „червения динамит“, откри резултата с много прецизен изстрел от далечно разстояние, който не остави шансове на Даниел Уорд. Само три минути след почивката Долберг удвои преднината на своите след страхотен пробив на Мартин Брайтуайт отдясно и центриране по земя, което бранител на Уелс изби в краката на Долберг, който от своя страна не сбърка от близко разстояние. Играчите на Уелс имаха претенции за нарушение в началото на атаката, но прегледът от ВАР реши, че попадението е редовно. В заключителните минути „червения динамит“ стигна до нови два гола, дело на Йоаким Мале и Мартин Брайтуайт, като попадението на Брайтуайт първо бе отменено заради засада, но впоследствие ВАР определи, че засада няма. Между двата гола Хари Уилсън от състава на Уелс получи пресилен червен картон за нарушение срещу Мале.

В крайна сметка Дания стигна до успех с 4:0 и се класира за четвъртфиналите, където ще срещне Нидерландия или Чехия.

Италия надви Австрия след продължения

Отборът на Италия се класира за четвъртфиналите на Евро 2020, след като победи Австрия с 2:1 след продължения (0:0 в редовното време) в осминафинален сблъсък, игран на стадион „Уембли“ в Лондон. Двата тима направиха равностоен двубой, като италианците имаха доза късмет в редовното време, след което използваха класата си в продълженията, за да стигнат до успеха.

Възпитаниците на Роберто Манчини имаха териториален превес от самото начало, но бяха неефективни в атака и не успяваха да използват шансовете си, а и вратарят на Австрия Даниел Бакман бе стабилен. След почивката австрийците погледнаха по-смело в атака и стигнаха до гол в 65-та минута, когато централният нападател на тима Марко Арнаутович се разписа с глава след подаване на Давид Алаба. Радостта на Австрия бе помрачена само след минута, след като преразглеждането на попадението от ВАР показа, че Арнаутович е бил в засада и голът бе отменен. Малко след това момчетата на Франко Фода имаха и претенции за дузпа, но отново ВАР прецени, че има засада преди потенциалното нарушение срещу играч на Австрия.

В крайна сметка до голове не се стигна и мачът влезе в продължения, в които Скуадра Адзура бързо нанесе своя удар. В 95-та минута резервата Федерико Киеза пое отлично подаване по въздух Леонардо Спинацола, елиминира бранител на съперника и с изстрел от воле откри резултата. Десет минути по-късно Киеза асистира на друг играч, влязъл в игра от пейката – Матео Песина, който направи 2:0 с удар по диагонала. Футболистите на Австрия се хвърлиха с всички сили да търсят обрат във второто продължение, но силите им стигнаха за почетен гол в 114-та минута, когато нападателят Саша Каладжич вкара с глава след центриране от корнер на Луис Шауб. Това бе и първият гол, който Италия допуска от повече от 1000 минути игра, след 11 поредни сухи мрежи за четирикратните световни шампиони.

В крайна сметка Италия спечели с 2:1 и се класира за четвъртфиналите, където ще срещне Белгия или Португалия, докато Австрия приключи с участието си на Евро 2020.