Еврото е изключително важно за българската икономика и страната ни ще се чувства много по-добре с него. Инвеститорите също ще се чувстват много добре, когато идват и у нас. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер пред БНТ.
Според него възможно най-скорошната дата да приемем еврото е 1 януари 2024 г., но трябва да се работи, за да се изпълнят всички изисквания.
„Еврото не трябва да се политизира между партиите в коалицията, а да се приеме техническият план и възможно най-скоро да започне да се изпълнява“, заяви той.
„Европа ни каза нещо много интересно – България няма проблем с бюджетния дефицит, но ни казаха да си гледаме реформите, защото не сме по график“, категоричен бе Лорер.
„Ако има нещо, за което правителството не може да бъде обвинено е, че не му е лесно“, посочи той.
По отношение на инфлацията Даниел Лорер коментира, че нивото ѝ в България е каквото и в другите балкански страни (11-13%), а за сравнение в балтийските държави инфлацията е 17-18%.
По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост, Лорер заяви, че България ще има парите от плана, ако направи 22 реформи.
„Аванс от ЕК дойде и се използва за финансиране на разнообразни неща от Министерство на финансите, съобщи той.
ПОДПОМАГАНЕ НА НАЙ-УЯЗВИМИТЕ ГРУПИ
Според министър Лорер бюджетът, който правителството предлага, е насочен към кризата, предвид и войната в Украйна, която ни се отразява. По думите му 2 млрд. лева се насочват в подпомагане на икономиката и най-уязвимите групи от обществото.
Той заяви, че при обсъждане на бюджет е нормално да има различия, тъй като всяка страна защитава своя интерес, а правителството има политика за доходи. Той посочи, че от началото на годината няколко пъти се вдигат пенсиите, повишени са заплатите на учители, лекари, медицински сестри, а държавните структури, които се реформират, също ще имат по-високи заплати.
По думите му дебатът между финансите и труда е изключително важен, но трябва да се случва само в рамката на реформи и заплати.
„Коалицията е съставена от 4 партии, които имат различни възгледи, но по някои основни теми сме се разбрали и с тях трябва да вървим напред“, акцентира Лорер и даде пример, че коалицията върви заедно по темата за еврото.
Лорер е оптимист, че всички депутати разбират важността на актуализацията на бюджета.
„Време е да сложим емоциите на страната и опозиция, и коалиция да заработи, за да може държавата да върви напред“, настоя министърът.
15% ПО-НИСКА ЦЕНА НА ГАЗА
Лорер отчете подпомагането на бизнеса заради високите цени на тока.
„Имаме 15% по-ниска цена, благодарение на американския газ. Сега пълното количество азерски газ ще влезе в България“, каза той.
Министър Лорер подчерта, че по отношение на отсрочката, която получи България от ЕС за руския петрол не стоят никакви задкулисни договорки, а дерогацията се е случила, защото „вече сме активен партньор на ЕС“.
„България получи отсрочка от ЕС, защото имаме ясна съюзническа позиция по много въпроси. Нашата рафинерия не е готова, необходимо ни е време, в предишната ни позиция никой нямаше да ни обърне внимание“, коментира министърът.
Лорер се надява, че рафинерията в Бургас трябва да направи всичко необходимо, за да започне екологично пречистен процес на петрол за българската индустрия.
„Не зная дали вече се случва, но имат ограничено време да го направят“, подчерта министърът.
ЗИМЕН СЕЗОН ЗА ХОТЕЛИЕРИТЕ ПО МОРЕТО И НАСТАНЯВАНЕ, КАТО НИКЪДЕ В ЕВРОПА
Във връзка с украинските бежанци, Лорер допълни, че България е направила две неща, които ни сложили на добро място на картата на държавите, които приемат украински бежанци.
„Успяхме да регистрираме почти всички бежанци – 97% от тях“, каза Лорер и допълни, че второто важно нещо е настаняването на бежанците в хотели.
„Държавата създаде зимен сезон за хотелиерите по морето, но и самите украински бежанци получиха настаняване, което го няма никъде в Европа, доволен е Лорер.
В заключение, министърът каза, че самите украински бежанци, които искат да останат е най-важно да могат да се включат в икономическия живот на България.
Според него обаче посоката е обратна – украинските бежанци си тръгват от нас, защото животът в някои части на Украйна е започнал да се нормализира.