Даниел Нобоа, президент на Еквадор, изглежда се утвърдил като основен фаворит в днешните президентски избори. Лидерът в Латинска Америка успя да ангажира избирателите с ангажимент да се бори срещу престъпността, въпреки обвиненията от конкурентите му, че не е предприел достатъчно мерки за справяне с този проблем, съобщават от Ройтерс.
След като за пръв път бе избран през 2023 г. с цел да завърши мандата на предишния президент, Нобоа подчерта, че разполагането на военните по улиците и в затворите е довело до 15% спад в убийствата, значително намаляване на насилието в затворите и е спомогнало за арестуването на известни водачи на престъпни групи.
Неговите петнайсет опоненти го упрекват, че не е направил достатъчно за справяне с проблемите, свързани с наркотърговията, които подлагат на изпитание страната през последните години. Въпреки това, предложените от тях решения могат да се окажат сложни за прокарване в парламента, а някои дори биха могли да изискват конституционни изменения.
Нобоа обаче отбеляза, че вече са предприети мерки за засилване на сигурността на границите и в пристанищата.
„Днес Еквадор се е променил и иска да продължи напред, желае да запази постигнатото. Ние вече не сме само обещание, ние сме реалност в страната, която направи своя избор“, заяви Нобоа по време на заключителния си предизборен митинг в Кито в четвъртък. „На тази неделя върнете способността си да мечтаете.“
„За една година президентът успя да извърши много неща, които предходни администрации не успяха“, заяви Кевин Галарса, 20-годишен студент, присъствал на финалната проява на Нобоа в Гуаякил. „Нобоа ще спечели още на първи тур – той е нашият надежден избор.“
Нобоа, на 37 години и наследник на бизнес империя, изрази намерение да спечели още днес, без нужда от балотаж. Според данни от две големи социологически агенции, той или ще получи над 50%, или поне 40%, с 10% разлика от втория кандидат.
Съществуват и проучвания, които предвиждат, че той няма да победи на първия тур, а ще се изправи срещу левичарката Луиса Гонсалес на втория тур през април, срещу която вече е бил на балотаж през 2023 г.
И двамата кандидати призоваха избирателите да следят за преброяването на гласовете в секциите, за да се избегнат измами. Политици от партията на Гонсалес изразиха необходимостта от „защита на народната воля“.
Гонсалес заяви, че ще се притече на помощ с военни и полицейски операции, ще се справи с корупцията сред съдии и прокурори и ще отдели средства за най-пострадалите от насилие райони.
„Не можем да говорим за намаляване на насилието, без да се обърнем към социалната справедливост – да построим Еквадор с мир, а не с конфликти“, заяви 47-годишната Гонсалес, протеже на бившия президент Рафаел Кореа, по време на финалната си предизборна проява. „Нуждаем се от подкрепата на всеки един от вас, за да реализираме тази трансформация. Ще се спасим, заедно.“
Неделя Кореа тази седмица съобщи, че Гонсалес води в социологическите проучвания и че има шанс да спечели на първия тур.
„Тя разполага с добре структуриран план и необходимия опит за управление на страната“, коментира Диего Сория, 56-годишен архитект, по време на заключителния предизборен митинг на Гонсалес в Кито. „Ние имаме елит, който живее в безопасност и за него страната е идеална. Хората искат сигурност, работа, здравеопазване и образование.“
Нобоа, изправен пред скандал с вицепрезидента си, обяви последно мерки, предназначени да привлекат вниманието на избирателите, включително помощи за мигранти, които се завръщат от САЩ, данъци върху внесените мексикански стоки и търговска сделка с Канада.
Очаква се да гласува в Олон, крайбрежната провинция Санта Елена, а Гонсалес в Кануто, провинция Манаби. Избирателите ще гласуват и за нов състав на 151-местния парламент днес.