дата за избори

Демократична България внесе в Народното събрание законопроект за изменение на Изборния кодекс. Предложенията са свързани с въвеждане на видеонаблюдение в реално време на преброяването на гласовете от секционните комисии, както и за възможността за събиране по електронен път на подписките.

Предложението на “Демократична България” за излъчване на обработването на бюлетините в реално време на централизирана стрийминг платформа бе направено пред президента Румен Радев по време на консултациите в събота (9 януари). Тогава от обединението посочиха, че имат конкретни законодателни предложения, както и че при нужда са готови да предоставят платформата си “Ти броиш” за целите на излъчването.

Чрез нея ще се извършва паралелно преброяване в деня на вота, а данните от протоколите от секционните комисии ще бъдат публично достъпни. Обединението отдавна заяви, че предоставя платформата си на желаещите да се включат в наблюдението на изборния процес политически сили и граждански организации.

Проектът за промени в Изборния кодекс предвижда гражданите да могат да следят действията по преброяване на гласовете, съставянето и подписването на протокола, както и опаковането на изборните книжа в реално време чрез видеонаблюдение.  Видеокадрите да са достъпни свободно и безплатно на интернет страницата на Централната избирателна комисия (ЦИК), а право на излъчване да имат и лицата, които имат право да присъстват в изборното помещение по време на броенето – застъпници, наблюдатели, кандидати, представители на медиите и др.

“Централната избирателна комисия да осигурява платформата и техническата възможност на секционните избирателни комисии да предават на живо действията по преброяването на гласовете и съставянето на протоколите им”, е записано в проекта. Целта на предложението е да повиши доверието в изборния процес като въведе допълнителни мерки за гарантиране, че всеки подаден глас ще бъде преброен и отчетен правилно.

Другото предложение е свързано с възможността за събиране на подписки за подкрепа на партии, коалиции и инициативни комитети и по електронен път. От “Демократична България” изтъкват, че на фона на пандемията от коронавирус и изисквания за социална дистанция, присъственото събиране на подписи е предпоставка за повишен здравен риск и би довело до демотивиране на подкрепящите.

Настоява се да се даде възможност и за участие в електронни подписки чрез квалифициран електронен подпис. Освен това Демократична България предлага гражданите да могат да се включват в подписките, като удостоверят самоличността си  чрез персонален идентификационен код (ПИК) на Националната агенция за приходите. За да се отчетат рисковете се предлага подписите с ПИК да се събират единствено на интернет страницата на Централната избирателна комисия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук